Zakończone wczoraj posiedzenie FOMC oraz podjęte na nim decyzje uskrzydliły graczy giełdowych w USA. Zapał do zakupów nie potrwał jednak zbyt długo. Dzisiejsza sesja już od samego początku była raczej spadkowa i w ciągu dnia niewiele się zmieniło. Na finiszu notowań S&P 500 stracił 0,06 proc. i tym samym zakończył dzień z wynikiem 1809,60 pkt. Wycena Nasdaq skurczyła się o 0,29 proc. do 4058,13 pkt.

Z powyższymi odczytami kontrastuje wynik indeksu Dow Jones Industrial, który zdołał wypracować symboliczny (0,07 proc.) plus, kończąc dzień na poziomie 16179,08 pkt. Jest to nowy rekord dla notowań tego indeksu.

- Wydarzyło się kilka spraw od wczoraj. Wczoraj miał miejsce „relief rally", gdyż zniknął element niepewności, który przeszkadzał inwestorom. A teraz patrzymy na dane, szukając prognoz dla gospodarki i wyników spółek" - powiedział Paul Mangus z Wells Fargo Private Bank.

Inwestorzy dostali bowiem do przeanalizowania serię danych z gospodarki amerykańskiej.

Słabszy od oczekiwań okazał się odczyt danych z rynku pracy.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 10 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 379 tys. - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 336 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,884 mln w tygodniu, który skończył się 7 grudnia. Tutaj analitycy spodziewali się 2,770 mln osób.

Rozczarowały też dane z rynku nieruchomości.

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w listopadzie spadła do 4,90 mln w ujęciu rocznym - podało w raporcie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). W październiku liczba ta wyniosła 5,12 mln. Analitycy z Wall Street spodziewali się spadku sprzedaży domów na rynku wtórnym do 5,02 mln.

Indeks Philadelphia Fed w grudniu wzrósł do 7 pkt. z 6,5 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się tymczasem indeksu na poziomie 10,0 pkt.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Conference Board podał, że amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł w listopadzie o 0,8 proc. Analitycy spodziewali się wzrostu tego wskaźnika o 0,7 proc. mdm.