Cloppenburg w Dolnej Saksonii to trzecie niemieckie miasto, gdzie zastosowano takie rozwiązanie. Na kartach parkingowych z ustawianym czasem (tzw. dysku parkingowym) można z reguły zaznaczyć tylko pół godziny. Klepsydry zaś odmierzają dokładnie 15 minut. To pozwala na gratisowy krótki postój na wszystkich publicznych i płatnych parkingach na terenie miasta, ale tylko posiadaczom oficjalnych klepsydr. Te można kupić w urzędzie miasta za trzy euro.

Czytaj także: Parkowanie: więcej czasu na ściągnięcie 50 zł za nieopłacenie biletu

Klepsydry muszą mieć przyssawkę i być przyczepione do szyby pionowo od wewnątrz po stronie kierowcy. Jeśli czasomierz odpadnie lub zostanie ponownie przekręcony po odliczeniu kwandransa, kierowca dostanie mandat jak za parkowanie bez biletu. Zepsute klepsydry można bezpłatnie wymienić.

Przepis dotyczący parkowania z klepsydrami obowiązuje od 3 maja br. Pomysł się chyba spodobał mieszkańcom, ponieważ tylko do południa sprzedano około 300 sztuk piaskowych czasomierzy.

Cloppenburg nie jest pierwszym niemieckicm miastem, gdzie czas parkowania odmierzają klepsydry. Od roku 2016 jest to możliwe w bawarskim Volkach, a w Kirchheim unter Teck w Badenii-Wirtembergii pomysł ten wprowadzono w życie jeszcze wcześniej. W Zagłębiu Ruhry trwa dyskusja, czy krótkie parkowanie z klepsydrą w ogóle powinno być dopuszczalne.

dpa / jak