Gotówka jest ważna w tym kraju, bo niemal jedna trzecia mieszkańców nie ma konta w banku, więc również dostępu do kart kredytowych czy debetowych. Według Banku Światowego, ok. 30 proc. mieszkańców Brazylii nie ma konta w banku, ta proporcja jest większa niż w w Chinach czy nawet w Indiach. Państwowa mennica zwróciła się do pracowników o zwiększenie w maju druku banknotów, jeśli będzie trzeba nawet w godzinach nadliczbowych — wynika z dokumentu, do którego miał wgląd Reuter.

Pieniądze będą potrzebne dla ok. 60 mln ludzi w ramach programu stymulacji gospodarki. Przewiduje on wypłatę po 600 reali (103 dolary) miesięcznie osobom,. które straciły stałą umowę o pracę i czekają w długich kolejkach do oddziałów państwowego banku Caixa Economica Federal, co tylko zwiększa ryzyko przenoszenia się wirusa. Niektórzy ludzie nie mający konta w banku koczowali nocą przed oddziałami banku, by jak najszybciej dostać pieniądze do ręki.

Liczba starających się o pomoc zaskoczyła rządowych urzędników, którzy spodziewali się wypłacić 98 mld reali 54 mln Brazylijczyków. W najnowszych obliczeniach skorygowano te liczby do 124 mld reali dla 60 mln ludzi. Caixa Economica Federal spodziewa się otwarcia 30 mln cyfrowych kont w związku z tymi wypłatami.

Rząd prezydenta Jaira Bolsonaro zaczął wypłacać na początku kwietnia pierwszą ratę pomocy w ramach przyjętego programu zatwierdzonego przez Kongres, ale opóźnił wypłatę drugiej raty zaplanowanej na koniec kwietnia. Nowy termin ma być ogłoszony w najbliższych dniach, ale zwłoka wywołała rosnące niezadowolenie w kraju, którego gospodarka zmaleje w tym roku dwucyfrowo.

Jeden z informatorów powiedział, że opóźnienie wypłaty wynikało z braku pieniędzy, drugi dodał, że nie można było zacząć wypłaty drugiej raty, bo nie skończono jeszcze pierwszej. Wiceminister polityki gospodarczej Adolfo Sachsida wyjaśnił, że doszło do „problemów technicznych u źródeł wypłat" funduszy, ale zaprzeczył, by zabrakło pieniędzy. — Jeśli przypadkiem zabrakło gotówki, fizycznie banknotów, to znajdziemy sposób naprawienia tego — powiedział.

Bank centralny nadzorujący podaż pieniądza potwierdził, że prowadzi rozmowy z mennicą o zwiększeniu produkcji, przeniósł większą część rocznej produkcji na najbliższe tygodnie — wynika z komunikatu przesłanego Reuterowi. Wielkość pieniędzy w obiegu skoczyła już o 23 proc. do 291,2 mld reali, ale znaczna część banknotów jest chomikowana przez ludzi i firmy z obawy przed kryzysem, a także dlatego, że przy znacznym ograniczeniu gospodarki jest mniej miejsc do wydania gotówki — wyjaśnił bank. „Działania zmierzają do stworzenia bezpiecznych zapasów i do przeciwdziałania gromadzeniu pieniędzy" — dodał. Bankowi nic nie wiadomo o opóźnieniach w wypłatach pomocy, Caixa Economica Federal odmówił skomentowania sprawy.

Rozmowy banku z mennicą dotyczą zwiększenia tygodniowej produkcji o 40 proc. — poinformował działacz związkowy Aluizio da Silva Junior, związek nie zgodził się jeszcze na to.