PARP ma 2,5 mld zł dotacji dla średnich firm dotkniętych koronawirusem

Dziś rusza nabór w konkursie Dotacje na kapitał obrotowy dla średnich firm, które przez koronawirusa zanotowały co najmniej 30 proc. spadku obrotów.

Aktualizacja: 15.06.2020 14:26 Publikacja: 15.06.2020 14:21

PARP ma 2,5 mld zł dotacji dla średnich firm dotkniętych koronawirusem

Foto: AdobeStock

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości czeka na wnioski od dziś, poniedziałku 15 czerwca, do końca lipca. O pieniądze mogą ubiegać się wszystkie średnie firmy działające w Polsce, którym od marca spadły obroty o co najmniej 30 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Firmy mogą dostać od 18 do 429 tys. zł, a budżet jest spory, bo sięga 2,5 mld zł. Duże wsparcie kierowane jest na Mazowsze, gdzie trafi 400 mln zł, a firmy z pięciu województw Polski Wschodniej mogą walczyć o budżet warty łącznie 500 mln zł. Spadek obrotów gospodarczych czyli przychodów ze sprzedaży, jest rozumiany jako spadek sprzedaży towarów lub usług w ujęciu wartościowym.

Nabór jest prowadzony w trybie ciągłym. O przyznaniu dofinansowania może decydować kolejność złożenia wniosku, a PARP może skrócić nabór, jeśli wartość złożonych wniosków przekroczy budżet. Agencja czeka tylko na wnioski elektroniczne, złożone przez Generator Wniosków.

Dofinansowanie można przeznaczyć na szerokie wsparcie działalności firmy, od uregulowania opłat za prąd czy wodę, przez czynsz, zakup towarów i polis ubezpieczeniowych. Co ciekawe, Konfederacja Lewiatan informuje, że do rozliczenia dotacji nie będzie potrzebne przedstawienie dokumentów finansowych, ale warunkiem zatwierdzenia wniosku o płatność rozliczającego jest osiągnięcie wskaźnika rezultatu: „Liczba miesięcy utrzymania działalności przedsiębiorstwa”.

Ile można dostać?

Dofinansowanie ominie firmy zatrudniające na umowy cywilnoprawne – wartość wsparcia zależy od liczby pełnych etatów w firmie. Kwota dofinansowania to wynik przemnożenia stawki jednostkowej dla określonego poziomu zatrudnienia i liczby miesięcy, w których firma potrzebuje wsparcia. Wnioskodawca może ubiegać się o finansowanie kapitału obrotowego na maksymalnie trzy miesiące. Średnia firma może więc dostać od 18 do 429 tys. zł.

Zgodnie jednak z rozporządzeniem ministra funduszy i polityki rozwoju z 28 kwietnia 2020 r. - maksymalny limit wsparcia dla jednej firmy, możliwy do uzyskania z różnych źródeł – sięga 800 tys. euro.

PARP przypomina kryteria średniej firmy – to przedsiębiorstwo z siedzibą lub filią na terenie Polski, które zatrudnia od 50 do 249 pracowników, a jego roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro. Przy czym, badanie będą też powiązania łączące przedsiębiorcę z innymi podmiotami.

Zależnie od lokalizacji firmy, przedsiębiorcy będą składali wnioski o dofinansowanie do różnych programów. Firmy z Podkarpacia, Lubelszczyzny, Podlasia, województwa Świętokrzyskiego i Warmińsko-mazurskiego – aplikują do o Programu Operacyjnego Polska Wschodnia, firmy działające w pozostałych dwunastu województwach – korzystają z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?
Finanse
Inwestorzy znów wierzą w złotego
Finanse
Haker protestuje, bo unieważniono jego transakcję
Finanse
Afryka chce SWIFT-u dla Rosji, ale pod warunkami