Złoty umacniał się wobec dolara w ślad za euro. Kurs EUR/USD doszedł w środę wieczorem do 1,09, a wspólna unijna waluta była najmocniejsza wobec amerykańskiej od ponad sześciu tygodni. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich spadła natomiast poniżej 4 proc., do 3,93 proc. Jeszcze kilka godzin wcześniej sięgała 4,25 proc. Rynek uznał więc, że Fed zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych.

Czytaj więcej

Fed podniósł stopy mimo kryzysu w systemie bankowym

Fed, zgodnie z prognozami większości analityków, podwyższył stopy o 25 pb. Główna stopa została podniesiona do przedziału 4,75 proc. – 5 proc. Jego komunikat był jednak bardziej "gołębi" od poprzedniego. Projekcje Rezerwy Federalnej dotyczące poziomu stóp procentowych na koniec roku się nie zmieniły. Ich mediana mówi, że na koniec roku główna może sięgnie 5,1 proc. Wygląda więc na to, że w tym roku może dojść jeszcze do jednej podwyżki stóp w USA.

- Wpływ zawirowań w systemie bankowym na zacieśnianie warunków kredytowych będzie dosyć realny, a decydenci muszą to brać pod uwagę - stwierdził Jerome Powell, prezes Fedu, podczas konferencji po decyzji w sprawie stóp. Przyznał on również, że członkowie Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) rozważali w ostatnich dniach wstrzymanie podwyżek stop procentowych.