Rośnie rozwarstwienie wyników funduszy

Banki nie są w tym roku najszczęśliwszym wyborem. Dominacja sektora finansowego spycha WIG20, a wraz z nim fundusze indeksowe. Różnice w wynikach od początku roku są kolosalne.

Publikacja: 22.03.2023 03:00

Rośnie rozwarstwienie wyników funduszy

Foto: Shutterstock

Najlepszy fundusz inwestujący w akcje polskie dzieli obecnie od najgorszego 17,5 pkt proc., licząc od początku roku. Na górze tabeli znajdziemy głównie produkty nastawione na nowoczesne branże. Na dole – fundusze indeksowe, czyli mocno zaangażowane w banki. Oczywiście wciąż jest to ta grupa przedsiębiorstw, która jest najbardziej odpowiedzialna za kilkupunktowe zejście WIG20 poniżej zamknięcia 2022 r., dlatego odpowiedź na pytanie o przyszłość banków jest kluczowa dla perspektyw krajowego rynku.

– Według mnie kryzys banków został zażegnany tylko tymczasowo – mówi Kacper Żak, zarządzający BPS TFI. Jak zauważa, w dłuższym terminie kluczowy będzie postęp inflacji. – Wyjściem z problemów albo raczej kolejnym ich odsunięciem byłoby powtórzenie QE (program skupu aktywów przez banki centralne – red.), co od 2009 r. było już kilkakrotnie praktykowane – przypomina Żak. Jak podkreśla, obecne uwarunkowania jednak nie pozwalają na swobodne stosowanie tego narzędzia. – Przez pojawienie się wysokiej inflacji banki centralne poniekąd doszły do ściany. Obecny okres dezinflacji jest pewnym okienkiem, w którym mogą lekko poluzować kurs, ale nie wiadomo, co będzie za kilka kwartałów i czy znowu nie będą musiały zaostrzyć polityki pieniężnej – zaznacza ekspert BPS TFI. Przypomnijmy, że w środę odbędzie się posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Inwestorzy czekają na decyzję dotyczącą stóp procentowych. Główne założenie to podwyżka o 25 pkt baz. W ubiegłym tygodniu EBC zdecydował z kolei o podwyżce o 50 pkt baz., mimo coraz głośniejszych problemów z bankami.

Czytaj więcej

TFI. W styczniu zarobić można było praktycznie na wszystkim

W ocenie Żaka wyceny polskich banków są obarczone wieloma uwarunkowaniami. – Oprócz sytuacji gospodarczej, która wpływa choćby na koszty ryzyka, można do nich zaliczyć ciągnącą się kwestię kredytów frankowych, potencjalnych kolejnych wakacji kredytowych itp. Banki w Polsce osiągały bardzo dobre wyniki w ubiegłym roku, ale niepewne otoczenie nie daje rękojmi, że nie będą musiały się pojawiać jakieś odpisy zysków. Ryzyka są dostrzegalne choćby przez polskiego regulatora, który wezwał większość banków do wstrzymania się z wypłatą dywidend – mówi Żak.

Obecnie indeks szerokiego rynku oscyluje na granicy zera, jeśli chodzi o wynik od początku roku, natomiast na koniec zeszłego tygodnia (najświeższe dostępne dane dla całego rynku funduszy) WIG tracił 2 proc. Wyniki funduszy akcji polskich na tym tle prezentują się nieźle – średnia w portfelach uniwersalnych sięga 1,2 proc., natomiast fundusze drugiej i trzeciej linii spółek wypracowały przeciętnie 8,8 proc. zysku. Oczywiście nie brakuje produktów, które zachowują dwucyfrową stopę zwrotu od początku roku. Nietrudno zgadnąć, że dotyczy to portfeli ze skąpym bądź całkowitym brakiem banków w składzie, nastawionych raczej na przedsiębiorstwa nowych technologii. Produkty te odżywają po tym, jak w zeszłym roku radziły sobie słabiej.

Obecnie listę funduszy akcji polskich zamykają przede wszystkim fundusze indeksowe, które dążą do odwzorowania ruchów WIG20 czy mWIG40, a także indeksów powiększonych o dywidendy. Udział banków w nich jest na tyle duży, że odbija się to na całym indeksie. Przykładowo w jednym z najsłabszych funduszy udział firm finansowych sięga 37 proc.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Finanse
W płatnościach rewolucja, ale Polacy i tak wolą gotówkę
Finanse
Lira tanieje i tanieć nie przestanie. Urlop w Turcji za grosze?
Finanse
Inwestorzy znów wierzą w złotego
Finanse
Haker protestuje, bo unieważniono jego transakcję
Finanse
Afryka chce SWIFT-u dla Rosji, ale pod warunkami