Bank Rosji opublikował raport o rozwoju rynku finansowego objętego sankcjami. Wśród głównych priorytetów regulator wymienia przywrócenie stabilności instytucji finansowych i ich udział w transformacji strukturalnej gospodarki.

Transformacja ta ma polegać na wydrenowaniu przez rosyjski reżim banków i obywateli ze zgromadzonych dolarów i euro. Bank Rosji zauważa, że „blokowanie rosyjskich aktywów z powodu sankcji stwarza ryzyko dla obywateli i przedsiębiorstw korzystających z dolara amerykańskiego i euro”.

Dlatego regulator zamierza przyspieszyć dewalutyzację i wprowadzić dodatkowe ograniczenia na operacje banków w dolarach i euro. Jak pisze Kommersant, „zachęca się organizacje niefinansowe do przeliczania dolarów i euro na juany i inne przyjazne waluty”.

Bank Rosji rozważa różne podejścia do pracy z zablokowanymi aktywami rosyjskich rezydentów i zobowiązaniami wobec mieszkańców nieprzyjaznych krajów, ale „nie rozważa wykupu zablokowanych aktywów jako rozwiązania, ponieważ wiąże się to z dużą emisją pieniędzy”.

Czytaj więcej

Ukraina rozpoczyna wielką prywatyzację. Na liście 420 przedsiębiorstw

„Aby złagodzić ryzyko walutowe, banki powinny stopniowo wycofywać toksyczne waluty po obu stronach swoich bilansów. Środki regulacyjne, które zniechęcają do korzystania z walut krajów nieprzyjaznych, mogą być również stosowane wobec niebankowych instytucji finansowych” – cytuje raport Kommersant.

Bank Rosji chce też narzucić biznesowi rozliczenia transakcji zagranicznych w walutach narodowych.

„Biorąc pod uwagę, że korzystanie z walut narodowych w rozliczeniach zależy od dostępności płynnych rynków walutowych i pieniężnych, Bank Rosji jest gotowy rozważyć mechanizmy wspierające płynność na początkowych etapach przy uruchamianiu segmentów obrotu walutami narodowymi”.

W maju minister finansów Anton Siluanow nazwał dolara i euro toksycznymi dla Rosji walutami, ponieważ ich użycie w kraju jest ograniczone po nałożeniu sankcji. W lipcu zaproponował, że kupi do interwencji waluty zaprzyjaźnionych krajów. Ze względu na ograniczenie transakcji z dolarem i euro, handel juanem rośnie: 22 lipca dzienny wolumen obrotu chińską walutą po raz pierwszy w historii przekroczył wartość euro.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM