Reklama

Dewalutyzacja w Rosji: „toksyczne” dolary i euro zastąpią juan i inne „przyjazne” waluty

Rosyjski reżim chce ograniczyć, a ostatecznie uniemożliwić rodzimym bankom i obywatelom operacje w dolarach i euro. „Zachęca” też organizacje niefinansowe do przeliczania dolarów i euro na juany i inne „przyjazne” waluty.

Publikacja: 04.08.2022 16:46

Juan

Juan

Foto: Bloomberg

Bank Rosji opublikował raport o rozwoju rynku finansowego objętego sankcjami. Wśród głównych priorytetów regulator wymienia przywrócenie stabilności instytucji finansowych i ich udział w transformacji strukturalnej gospodarki.

Transformacja ta ma polegać na wydrenowaniu przez rosyjski reżim banków i obywateli ze zgromadzonych dolarów i euro. Bank Rosji zauważa, że „blokowanie rosyjskich aktywów z powodu sankcji stwarza ryzyko dla obywateli i przedsiębiorstw korzystających z dolara amerykańskiego i euro”.

Dlatego regulator zamierza przyspieszyć dewalutyzację i wprowadzić dodatkowe ograniczenia na operacje banków w dolarach i euro. Jak pisze Kommersant, „zachęca się organizacje niefinansowe do przeliczania dolarów i euro na juany i inne przyjazne waluty”.

Bank Rosji rozważa różne podejścia do pracy z zablokowanymi aktywami rosyjskich rezydentów i zobowiązaniami wobec mieszkańców nieprzyjaznych krajów, ale „nie rozważa wykupu zablokowanych aktywów jako rozwiązania, ponieważ wiąże się to z dużą emisją pieniędzy”.

Czytaj więcej

Ukraina rozpoczyna wielką prywatyzację. Na liście 420 przedsiębiorstw
Reklama
Reklama

„Aby złagodzić ryzyko walutowe, banki powinny stopniowo wycofywać toksyczne waluty po obu stronach swoich bilansów. Środki regulacyjne, które zniechęcają do korzystania z walut krajów nieprzyjaznych, mogą być również stosowane wobec niebankowych instytucji finansowych” – cytuje raport Kommersant.

Bank Rosji chce też narzucić biznesowi rozliczenia transakcji zagranicznych w walutach narodowych.

„Biorąc pod uwagę, że korzystanie z walut narodowych w rozliczeniach zależy od dostępności płynnych rynków walutowych i pieniężnych, Bank Rosji jest gotowy rozważyć mechanizmy wspierające płynność na początkowych etapach przy uruchamianiu segmentów obrotu walutami narodowymi”.

W maju minister finansów Anton Siluanow nazwał dolara i euro toksycznymi dla Rosji walutami, ponieważ ich użycie w kraju jest ograniczone po nałożeniu sankcji. W lipcu zaproponował, że kupi do interwencji waluty zaprzyjaźnionych krajów. Ze względu na ograniczenie transakcji z dolarem i euro, handel juanem rośnie: 22 lipca dzienny wolumen obrotu chińską walutą po raz pierwszy w historii przekroczył wartość euro.

Finanse
Wynik PPK za 2025 r. wyraźnie powyżej prognozy. Pomogła giełda
Finanse
Trump Media nagrodzi akcjonariuszy cyfrowymi tokenami
Finanse
Euro w Polsce w ciągu dziesięciu lat? Polacy są przeciwni
Materiał Partnera
76 proc. firm zrealizowało cele rozwojowe w 2025 r. – teraz czas na ochronę płynności finansowej
Finanse
Bankowe konsorcjum z Bankiem Pekao doda gazu polskiej energetyce
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama