Nie żyje Tom Wilkinson, aktor znany m.in. z filmów "Goło i wesoło" i "Batman - Początek"

Tom Wilkinson, dwukrotnie nominowany do Oscara brytyjski aktor znany z takich filmów jak "Goło i wesoło", "Zakochany Szekspir" czy "Batman - Początek" zmarł w sobotę w wieku 75 lat.

Publikacja: 30.12.2023 23:57

Tom Wilkinson nie żyje

Tom Wilkinson nie żyje

Foto: PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Komunikat o śmierci Toma Wilkinsona opublikował w imieniu rodziny zmarłego agent aktora. "Z głębokim żalem rodzina Toma Wilkinsona informuje, że zmarł on nagle w domu 30 grudnia. Jego żona i rodzina byli przy nim" - czytamy.

W ciągu trwającej niemal pół wieku kariery Tom Wilkinson zdobył szereg nagród aktorskich i był dwukrotnie nominowany do Oscara. Pierwszą nominację (dla najlepszego aktora) otrzymał za rolę w filmie "Za drzwiami sypialni" z 2001 roku, drugą (dla najlepszego aktora drugoplanowego) za występ w filmie "Michael Clayton" (2007), w którym w główną rolę wcielił się George Clooney.

Czytaj więcej

Nie żyje koreański aktor znany z filmu "Parasite"

Tom Wilkinson występował od lat 70.

Za rolę Benjamina Franklina w serialu HBO "John Adams" z 2008 roku Tom Wilkinson zdobył Złoty Glob i nagrodę Emmy.

Wilkinson urodził się w 1948 r. w północnej Anglii. Wraz z rodziną na pięć lat wyjechał do Kanady, ale wrócił na Wyspy. Studiował angielską i amerykańską literaturę na Uniwersytecie Kent, następnie kontynuował naukę w Królewskiej Akademii Sztuki Dramatycznej (RADA) w Londynie.

Karierę rozpoczął w 1976 r. od występów w szeregu brytyjskich seriali telewizyjnych, m.in. "First among equals" na podstawie powieści Jeffreya Archera pod tym samym tytułem.

Czytaj więcej

Nie żyje wybitna aktorka Zofia Merle

Przełomowa rola w filmie „Goło i wesoło”

Popularność przyniosła mu rola Geralda w filmie "Goło i wesoło" (The Full Monty) z 1997 roku. W obrazie tym Wilkinson wciela się w postać zwolnionego z pracy hutnika, który decyduje się na występy w roli członka grupy striptizerów. Za rolę w filmie Wilinson otrzymał nagrodę BAFTA.

Po sukcesie "Goło i wesoło" Tom Wilkinson zyskał angaż do innych głośnych filmów. Wystąpił m.in. w filmie "Zakochany Szekspir" (1998) u boku Gwyneth Paltrow, w obrazie "Patriota" (2000) u boku Mela Gibsona, zaś w 2005 r. zagrał gangstera Carmine'a Falcone w filmie Christophera Nolana "Batman - Początek".

Sześciokrotnie nominowany do nagrody BAFTA Tom Wilkinson wystąpił też w takich filmach jak "Dziewczyna z perłą" (2003), "Zakochany bez pamięci" (2004), "Rock'N'Rolla" (2008), "Hotel Marigold" (2011) i "Grand Budapest Hotel" (2014).

Film
Te filmy ubiegają się o 100 000 zł w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Mastercard OFF CAMERA 2024
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Film
Rekomendacje filmowe na weekend. W poszukiwaniu wartości: Ameryka, Europa, Azja
Film
Premiera nowego filmu Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta 1 czerwca w Krakowie
Film
Filmy mistrzów w Cannes. Za dwoma tytułami stoją nasi rodzimi twórcy
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Film
W filmie „Civil War” Ameryka pogrąża się w chaosie