Po pierwszym weekendzie film Agnieszki Holland obejrzało 137 tys. widzów, co było najlepszym otwarciem polskiego tytułu w 2023 roku. Po 10 dniach wyświetlania „Zielona granica” ma już 425 435 widzów. 

W mediach społecznościowych można znaleźć dziesiątki wpisów tych, którzy wybrali się do kina. Są zazwyczaj wstrząśnięci tym, co zobaczyli, poruszeni, wzruszeni. To spojrzenie na polsko-białoruską granicę, na los uchodźców i na ludzi, którzy potrafią znaleźć w sobie dobro, by często wbrew prawu pomóc innemu człowiekowi, którego życie jest zagrożone – staje się dla wielu widzów ważne. Pokazuje ogrom tragedii, budzi sumienia. 

Czytaj więcej

"Zielona granica" Agnieszki Holland - w weekend film ustanowił rekord

„Zielona granica” podczas ostatniego festiwalu w Wenecji została uhonorowana Nagrodą Specjalną Jury. Czwartego października odbędzie się jej pokaz na festiwalu w Nowym Jorku, 21 października na festiwalu w Chicago, potem film pojedzie m.in. do Busan. Został też już kupiony do kilkudziesięciu krajów świata.

„Zielona granica” znalazła się na liście 40 tytułów, które będą walczyć o Europejskie Nagrody Filmowe. Polska komisja nie wytypowała filmu Holland jako kandydata do Oscara w kategorii filmu zagranicznego, ale mówi się o sporych jego szansach na nominację do Złotego Globu.