„Odeszła znakomita aktorka teatralna, radiowa i telewizyjna Krystyna Królówna. Początkowo występowała w teatrze bielskim, następnie przez wiele lat w Teatrach Polskim i Narodowym w Warszawie. Popularność zdobyła rolą Hanki w serialu „Chłopi”. W latach 1964-1969 należała do zespołu Teatru im. J. Słowackiego, zagrała na naszej scenie kilka znakomitych ról: m.in. Polly w „Operze za trzy grosze” B. Brechta w reżyserii Lidii Zamkow”.

Krystyna Królowna urodziła się 12 listopada 1939 r. w Sosnowcu. Ukończyła krakowskie PWST w 1962 roku. Widzowie mogli ją oglądać na szklanym ekranie w takich produkcjach, jak "Warszawskie gołębie", "Rzeczpospolitej dni pierwsze", "Generał Berling", "Zapalniczka" i "Pastorale Heroica". Jednak to przez rolę Hanki Borynowej, żony Antka w filmie Jana Rybkowskiego pt. "Chłopi", według powieści Władysława Reymonta, aktorka została zapamiętana najbardziej. Ale trzeba przyznać, że szczęścia do ekranu nie miała. Wystąpiła w kilku znaczących spektaklach teatru telewizji, kino nie miało na nią pomysłu. Ostatni raz pojawiła się na ekranie w telewizyjnym filmie Romana Wionczka „Generał Berling”, gdzie zagrała Jadwigę Broniewską.

Czytaj więcej

Nie żyje James Caan, gwiazda "Ojca chrzestnego" i "Misery"

Wystąpiła w wielu słuchowiskach Polskiego Radia, m.in „Klawiatura" Henryka Bardijewskiego w reż. Andrzeja Łapickiego, „Świętoszek” w reż. Zbigniewa Kopalko.

Od lat 60. pracowała w dubbingu. Swojego głosu użyczała m.in. bohaterom takich filmów i seriali jak: „Tarzan 2: Początek legendy", „Rogate ranczo", „Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny", „Herkules", „Pinokio", „Ballada o Januszku". Najmłodsi widzowie mogli usłyszeć ją w bajce „Toy Story", gdzie jej głosem mówiła Pani Bulwa.

Krystyna Królówna angażowała się w działalność samorządową. Pod koniec lat 80. XX w. zasiadała w warszawskiej Radzie Narodowej, a w latach 1998-2002 była radną gminy Wilanów.

Zmarła 6 lipca, miała 82 lata.