Scenariusz powstał na podstawie biografii Waltera Isaacsona „Einstein. Jego życie, jego wszechświat”. Opowiada historię życia słynnego fizyka, począwszy od jego lat gimnazjalnych, gdy wbrew woli ojca porzucił szkołę w Niemczech, by ubiegać się o studiowanie na politechnice w Szwajcarii, poprzez nieoczywiste początki naukowej kariery, aż po naukowe triumfy.

Historia jego życia nie jest jednak opowiadana linearnie - wątki z różnych lat życia Einsteina pojawiają się za sprawą wspomnień. Tłem dla nich są skomplikowane, często tragiczne wydarzenia historyczne, jak obie wojny światowe, a także powikłane losy osobiste - liczne, obfitujące w afery związki Einsteina z kobietami. Miał wprawdzie tylko dwie żony, ale przygód tak wiele, że starczyłoby dla kilku. W tej sytuacji konsekwentnie kolportowana plotka, jakoby miał romans z Marylin Monroe, nie wydaje się wcale taka niemożliwa...

Rodzice nie przypuszczali zapewne (jego sukcesów dożyła tylko matka, a ojciec sprzeciwiał się naukowym zapędom syna), że Albert, który bardzo późno zaczął mówić, stanie się kiedyś jednym z najsłynniejszych naukowców w dziejach. Na egzaminie wstępnym na Politechnikę w Zurychu zdobył celujące noty z matematyki i fizyki, ale oblał z francuskiego, chemii i biologii... Nigdy nie miał samochodu ani nie nauczył się go prowadzić.

Albert Einstein (1879 -1955) stworzył ogólną i szczególną teorię względności. Miał 26 lat, gdy opublikował pięć  kluczowych prac naukowych, zmieniających współczesną fizykę. W pierwszej - opisał zasadę działania efektu fotoelektrycznego, na którym opiera się fizyka kwantowa (za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego w 1921 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki). Dwie kolejne rozprawy dostarczyły dowodów na istnienie atomów. W czwartej przedstawił szczególną teorię względności. Na jej podstawie stworzył słynne równanie E=mc2, dowodzące, że można zmieniać przedmioty w energię.

Wytrwale pracował nad odkryciem całościowej teorii, zdolnej opisać prawa fizyki i wszystkie zjawiska fizyczne we wszechświecie. Z drugiej strony - opatentował lodówkę, która nigdy nie weszła do seryjnej produkcji...

Nie uważał siebie za ateistę, ale agnostyka. Walczył o prawa obywatelskie, angażował się w działalność charytatywną. Dzięki jego staraniom został utworzony Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. Jednak, gdy w 1953 roku otrzymał propozycję zostania prezydentem Izraela, odrzucił ją. Nigdy nie nosił skarpetek. Był abstynentem. Lubił żeglarstwo i muzykę klasyczną, zwłaszcza Bacha, Mozarta i Beethovena. Przez wiele lat jego mózg przechowywany był jak relikwia, mogąca służyć do rozwiązania zagadki geniuszu...

Zdjęcia do serialu nakręcono w czeskiej Pradze, gdzie Einstein mieszkał i wykładał na początku swojej naukowej kariery. W serialu pojawią się również inni wielcy naukowcy XX wieku m.in. Piotr Curie i Maria Skłodowska-Curie (z którą się przyjaźnił), Wilhelm Roentgen, Carl Jung i Werner Heisenberg.

Młodego Einsteina zagrał Johnny Flynn, dojrzałego - Geoffrey Rush, Elsę (drugą żonę) - Emily Watson. Światowa premiera serialu odbędzie się na antenie National Geographic w 171 krajach i 45 wersjach językowych. Producentami wykonawczymi są Gigi Prizker oraz zdobywcy Brian Grazer i Ron Howard, który po raz pierwszy stanął za kamerą serialu fabularnego.

Premiera serialu „Geniusz” w niedzielę 23 kwietnia o  godz. 21.30 na National Geographic.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ