KNF: zarzuty obligatariuszy GetBacku są nieuzasadnione

Dziś o godz. 13 pod siedzibą KNF ma się odbyć protest obligatariuszy GetBack. Komisja jeszcze przed tym wydarzeniem postanowiła wydać specjalne oświadczenie.

Aktualizacja: 29.11.2018 10:08 Publikacja: 29.11.2018 09:26

KNF: zarzuty obligatariuszy GetBacku są nieuzasadnione

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Przedstawiciele obligatariuszy GetBacku chcą m.in. aby KNF upubliczniła działania podjęte w stosunku m.in. do Idea Banku, który sprzedawał obligacje windykatora. Co na to Komisja? - Urząd KNF wskazuje, że żądania wysuwane przez władze Stowarzyszenia dotyczące natychmiastowego upublicznienia dokumentów z postępowań przeprowadzonych przez Komisję, nie mogą być zrealizowane inaczej niż poprzez ich przekazanie właściwym organom państwa, które jako jedyne są do ich otrzymania uprawnione. Należy zauważyć, że sam fakt wykonywania sprecyzowanych typów czynności nadzorczych względem podmiotów nadzorowanych nie jest możliwy do ujawnienia, ze względu na obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej, zaś ujawnienie informacji prawnie chronionych wbrew przepisom prawa naraża urzędników UKNF na odpowiedzialność karną. Powtarzane w tym względzie w mediach wezwania przedstawicieli Stowarzyszenia nie znajdują podstawy prawnej i powodują mylne wrażenie, że Komisja nie chce umożliwić obligatariuszom dochodzenia ich roszczeń - czytamy w oświadczeniu KNF.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Ekonomia
Brak wody bije w konkurencyjność
Ekonomia
Kraina spierzchniętych ust, kiedyś nazywana Europą
Ekonomia
AI w obszarze compliance to realna pomoc
Ekonomia
W biznesie nikt nie może iść sam
Ekonomia
Oszczędna jazda – techniki, o których warto pamiętać na co dzień