Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o wizycie Nancy Pelosi na Tajwanie

Deklaracja ta padła w momencie, gdy rośnie napięcie między USA a Chinami, w związku z wizytą spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi, na Tajwanie.

Chiny uznały wizytę Pelosi na Tajwaie, wyspie uznawanej przez Pekin za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka, za ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju.

Czytaj więcej

Ławrow: USA uczyniły z Ukrainy zagrożenie dla Rosji

Po zakończeniu wizyty spikerki Izby Reprezentantów na Tajwanie Chiny rozpoczęły największe w historii ćwiczenia marynarki wojennej i lotnictwa w rejonie Cieśniny Tajwańskiej. Elementem ćwiczeń było wystrzelenie licznych pocisków balistycznych.

Chiny i Rosja razem utrzymują równość i sprawiedliwość na świecie

Wang Yi, szef MSZ Chin

- Rosja nieodwracalnie stosuje się do tzw. Zasady Jednych Chin, sprzeciwiając się wszelkiemu naruszaniu suwerenności naszego państwa - oświadczył Wang Yi w czasie rozmowy z Ławrowem.

- W odpowiedzi Pekin jest gotów wzmocnić współpracę strategiczną z Federacją Rosyjską, tak abyśmy razem mogli skuteczniej bronić międzynarodowego systemu, w którym ONZ odgrywa kluczową rolę, a także porządku opartego o normach akceptowanego powszechnie prawa międzynarodowego - dodał.

Wang Yi mówił też, że stanowisko Moskwy wobec Tajwanu "wskazuje na wysoki poziom chińsko-rosyjskiego, wszechstronnego partnerstwa strategicznego", a także na wsparcie jakie Chiny i Rosja zapewniają sobie na arenie międzynarodowej.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Wang Yi dodał, że Chiny i Rosja "razem utrzymują równość i sprawiedliwość" na świecie.