W wywiadzie, którego szef rosyjskiej dyplomacji udzielił kilku stacjom radiowym, Ławrow stwierdził, że administracja Joe Bidena "doskonale zdaje sobie sprawę", że nałożenie sankcji na Rosję nie leży w niczyim interesie.

Ławrow oświadczył, że jeśli Stany Zjednoczone zrealizują groźby wprowadzenia sankcji, a także restrykcji osobistych bezpośrednio na Władimira Putina, o czym wspominał Joe Biden, będzie to równoznaczne z zerwaniem stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami.

Czytaj więcej

Biden rozważa nałożenie bezpośrednich sankcji na Putina

Wcześniej grupa Demokratów pod przewodnictwem szefa senackiej komisji spraw zagranicznych Roberta Menendeza (Demokrata z New Jersey) przedłożyła izbie wyższej Kongresu USA Ustawę o obronie suwerenności Ukrainy w 2022 r. Przewiduje ona wprowadzenie sankcji wobec prezydenta Rosji, premiera, ministrów spraw zagranicznych i obrony, szefa Sztabu Generalnego i innych wyższych urzędników o dowódców armii. Pewne restrykcje mogą również dotyczyć gazociągu Nord Stream 2.

Czytaj więcej

Zachód szykuje uderzenie w rosyjski gaz. Po raz pierwszy w historii

 Rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow odrzucił stanowczo zarzuty Zachodu i Kijowa o planowanie przez Moskwę agresji na Ukrainę jako bezpodstawne podsycanie napięć. Podkreślił, że Rosja nie stanowi dla nikogo zagrożenia. Nie wykluczył też prowokacji i ostrzegł, że próby poradzenia sobie z kryzysem w południowo-wschodniej Ukrainie z pozycji siły przyniosą tragiczne skutki.