Występując na konferencji prasowej w Algierze, szef MSZ Algierii, Ramdane Lamamra, oskarżył Maroko o wykorzystanie oprogramowania szpiegowskiego Pegasus przeciwko algierskim urzędnikom, wspieranie separatystycznej grupy w Algierii oraz nie wywiązywanie się z podjętych wcześniej, dwustronnych zobowiązań, w tym związanych z kwestią Sahary Zachodniej.

- Królestwo Maroka nigdy nie zaprzestało wrogich działań przeciwko Algierii - oświadczył Lamamra dodając, że relacje dyplomatyczne zostają zerwane w trybie natychmiastowym. Jednak konsulat algierski w Maroku i marokański w Algierii nadal mają działać.

MSZ Maroka w wydanym oświadczeniu wyraził żal z powodu "nieusprawiedliwionej decyzji" podjętej przez władze Algierii. Resort dyplomacji Maroka zapewnia, że kraj ten pozostanie "wiarygodnym i lojalnym partnerem" dla Algierczyków.

Granica między Algierią i Marokiem pozostaje zamknięta od 1994 roku, ale od 1988 roku, czyli od momentu przywrócenia między krajami relacji dyplomatycznych, nie były one zrywane.

Maroko od lat deklarowało, że chciałoby otwarcia granicy z Algierią. Algieria odpowiadała, że granica musi zostać zamknięta ze względów bezpieczeństwa.

W ubiegłym tygodniu Algieria oskarżyła o doprowadzenie do wybuchu groźnych pożarów w kraju dwie grupy, określone mianem terrorystów, w tym organizacji MAK, która dąży do uzyskania niepodległości przez Kabylię, jedną z krain w Algierii. Zdaniem rządu w Algierze organizacja jest wspierana przez Maroko - Algieria nie przedstawiła jednak dowodów na potwierdzenie tych oskarżeń.

Algieria odwołała ambasadora z Maroka w ubiegłym miesiącu, po tym jak marokański dyplomata w Nowym Jorku zaapelował, aby mieszkańcom Kabylii umożliwić prawo do samostanowienia.

Maroko zaoferowało Algierii pomoc w gaszeniu pożarów, ale Algieria nie odpowiedziała na tę ofertę.

Relacje między Marokiem a Algierią pogarszały się od 2020 roku, gdy zaogniła się sytuacja w Saharze Zachodniej, do której Maroko rości sobie prawo. Z kolei Algieria wspiera dążący do niepodległości regionu Front Polisario.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

W listopadzie Front Polisario ogłosił wznowienie działań zbrojnych w regionie. W grudniu USA uznały suwerenność Maroka nad Saharą Zachodnią.

Maroko oskarża Algierię o to, że ta jest "prawdziwą stroną" sporu o Saharę Zachodnią.