Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 14 371 osób - najwięcej od 26 stycznia. Liczba pacjentów rośnie nieprzerwanie od dziewięciu dni, w ciągu ostatniej doby wzrosła o 313. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano wzrost liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 1 854 - największy od 14 listopada.

O 87 wzrosła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 11 740 wolnych łóżek (45 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także: Rzecznik MZ: Marchewka była na Krupówkach. Teraz musimy mieć kij

Obecnie 1 446 osób - o 21 mniej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu tygodnia liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 10,89 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 1 136 wolnych respiratorów - 44 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Wielkanoc "w pełnych obostrzeniach"? Głos ministra zdrowia

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w sobotę, obecnie zasoby te wynoszą 26 111 łóżek i 2 582 respiratory.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie ubyło 226 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów wzrosła o 22.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o 3,1 tys. i wynosi 191 595. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 24,9 tys. Ostatni raz liczba objętych kwarantanną była wyższa 19 grudnia.

Od piątku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 8,9 tys., w ciągu tygodnia - o 42,1 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 414 461 zakażonych.

Dowiedz się więcej: Horban: Nie ma sensu z siekierą biegać na jednego biednego wirusa

Według danych z 26 lutego, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 9,76 mln próbek pobranych od ponad 9,47 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 46,7 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys., a w tygodniu kończącym się 28 grudnia była niższa niż 24 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 226 974.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.