Koronawirus na obozie w Rabce Zdrój. Wielu zakażonych

Co trzecia osoba z obozu artystycznego w Rabce Zdrój - zakażona koronawirusem. Sanepid w Nowym Targu szuka wszystkich uczestników I Koncertu Finałowego Ogólnopolskich Obozów Artystycznych w Amfiteatrze w Rabce-Zdroju, by sprawdzić czy nie zostały one zakażone.

Publikacja: 16.07.2020 15:15

Koronawirus na obozie w Rabce Zdrój. Wielu zakażonych

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- Koronawirus może być wszędzie, gdy już się pojawił. Na to nie ma reguły. Część społeczeństwa musi  przechorować, dlatego nadal ważne jest zachowanie dystansu noszenie maseczek i dezynfekcja rąk –mówi Leszek Świder, burmistrz Rabki Zdrój.

To w tym miasteczku na przełomie czerwca i lipca odbywał się obóz artystyczny dla dzieci i młodzieży. Wzięło w nim udział 60 dzieci z całej Polski w wieku 8-19 lat. 5  lipca wystąpiły one  w I Koncercie Finałowym Ogólnopolskich Obozów Artystycznych w miejscowym amfiteatrze. Ich występy podziwiali głównie rodzice, ale też turyści.

Dwa dni później obóz się skończył, a dzieci i młodzież wróciły do swoich domów. - U uczestników tego obozu stwierdzono przypadki koronawirusa. Z 60 osób, blisko 20 jest zakażonych, nie tylko dzieci, ale też opiekunowie – mówi nam Jolanta Bakalarz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Nowym Targu

To ten Sanepid zdecydował się na ogłoszenie o poszukiwaniu uczestników koncertu. W opublikowanym na stronie Stacji komunikacie czytamy: „Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu prosi o kontakt osoby, które w dniu 5 lipca brały udział w I Koncercie Finałowym Ogólnopolskich Obozów Artystycznych, odbywających się w Amfiteatrze w Rabce-Zdroju”.

- Listy uczestników obozu zostały przekazane do Sanepidów właściwych dla miejsca zamieszkania uczestników obozu i one odpowiadają za sprawdzenie czy te osoby są zakażone czy nie – mówi dyr. Bakalarz.

Dodaje, że raczej wśród publiczności nie było mieszkańców samej Rabki Zdrój, bo na terenie gminy nie stwierdzono nowych zakażeń.

Niemniej jak mówi burmistrz miasteczka Leszek Świder pięcioro pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury,  którzy byli zaangażowani w organizację koncertu jest na kwarantannie do poniedziałku. W piątek te osoby będą miały wykonywane testy. – Miejmy nadzieję, że będą negatywne – dodaje burmistrz.

Na terenie miasteczka był już przypadek koronawirusa.  Rodzina zakaziła się od znajomego, który przyjechał do nich ze Śląska. – Dlatego tak ważne jest przestrzeganie reguł: maseczki, dezynfekcja rąk i dystans społeczny – apeluje burmistrz Rabki Zdrój.

Na terenie samego powiatu nowotarskiego od początku marca do tej pory zanotowano 34 przypadki zakażeń Covid-19, z czego 12 osób już wyzdrowiało. Nie było żadnych ofiar śmiertelnych.

Organizatorzy Obozów Artystycznych odwołali kolejne turnusy tej imprezy. -  Powodem odwołania jest potwierdzony pozytywny test na koronawirusa u kilku osób które po zakończeniu I turnusu powróciły do domu i zauważyły u siebie niepokojące objawy – poinformowali organizatorzy na swojej stronie internetowej.

Przyznali, że kilkudziesięciu uczestników i kilkanaście osób z kadry zostało objętych 14-dniową kwarantanną.

 - Wszyscy czekamy na wykonanie testów. Po konsultacji z Powiatową Stacją SANEPID w Nowym Targu postanowiliśmy odwołać wszystkie pozostałe turnusy Obozów Artystycznych. Zdrowie Państwa dzieci i kadry jest najważniejsze i mimo, że wszyscy czekaliśmy na te Wasze uśmiechy, śpiewy, spotkania to będziemy musieli zaczekać jeszcze kilkanaście kolejnych miesięcy – dodali organizatorzy w komunikacie.

Zapewnili, że wszystkie wpłacone raty (zaliczki) zostaną zwrócone w całości w ciągu kilkunastu dni. - Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli spotkać się w normalnych okolicznościach. Życzę wszystkim zdrowia – napisał  Jarosław Piątkowski, kierownik obozu.

 

Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po” także od położnej. Izabela Leszczyna zapowiada zmiany
Diagnostyka i terapie
Zaświeć się na niebiesko – jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Diagnostyka i terapie
Naukowcy: Metformina odchudza, bo organizm myśli, że ćwiczy
Diagnostyka i terapie
Tabletka „dzień po”: co po wecie prezydenta może zrobić ministra Leszczyna?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
zdrowie
Rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Pokazujemy, gdzie odmawia się szczepień