Niemiecki producent samochodów ciężarowych MAN szykuje masowe zwolnienia – informuje niemiecki dziennik ekonomiczny „Handelsblatt". Gazeta powołuje się na informacje z kręgu koncernu. Jak donosi, zagrożonych jest 6 tys. z 36 tys. miejsc pracy. Liczbę tę miał podać radzie pracowniczej zarząd koncernu. Koncern – czytamy dalej – rozpatruje m.in. zamknięcie zakładów w Steyr w Austrii.

Produkcja przeniesiona do Polski

Na zapytanie „Handelslatt” MAN potwierdził informacje o redukcji zatrudnienia, nie podał jednak żadnej konkretnej liczby.

Jak podaje dziennik, produkcja małych i średnich ciężarówek może zostać przeniesiona z Austrii do Niemiec i Polski. Plan restrukturyzacji MAN-a to reakcja zarządu firmy na utrzymujące się złe wyniki ekonomiczne.

Fluktuacja i odprawy

MAN z siedzibą w Monachium od dziewięciu lat należy większościowo do koncernu Volkswagena, który pod swoimi skrzydłami (w holdingu Traton) ma także szwedzką firmę Scania. Scania przynosi jednak większe zyski niż MAN.

Monachijska firma chce zrealizować zwolnienia poprzez fluktuację i odprawy. Zwolnienia z powodów ekonomicznych są wykluczone do roku 2030.