Anna Moskwa: Zakaz rejestracji aut spalinowych to ingerencja w wolność

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała w Radiu ZET, że jest przekonana, że decyzja o zakazie rejestracji aut spalinowych od 2035 będzie wycofana albo przesunięta

Publikacja: 30.03.2023 10:44

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- My mówimy, że ten 2035 to za wcześnie. Obywatele, gospodarka nie są na to przygotowani. To jest ingerencja w wolność, podstawowe prawo do wyboru – tak skomentowała w Radiu ZET przegłosowany przez UE zakaz rejestracji aut spalinowych. Anna Moskwa powiedziała, że po drodze jest ważna rewizja tego dokumentu, w 2026 roku. - Jestem głęboko przekonana, że w 2026 Unia będzie pracowała na danych i decyzja o 2035 będzie wycofana albo przesunięta – powiedziała Anna Moskwa.

Czytaj więcej

W Unii Europejskiej trwa ostry spór o czysty wodór

Polska jako jedyna głosowała przeciw, jednak polska minister uważa, że nie tylko polski rząd jest niezadowolony z 2035 roku. – Rozmawiając z państwami w kuluarach słyszeliśmy bardzo dużo głosów negatywnych. Ale słyszałam też, że państwa mówią, że 2035 to odległy termin, nie wiadomo, co będzie, będzie rewizja, trzeba podejść spokojnie – zdradza Anna Moskwa.

Co, jeśli nie uda się zastopować unijnej regulacji? Minister klimatu i środowiska twierdzi, że „jest innowacja niemiecka, która została wrzucona w ostatniej chwili, że jeśli auto jest spalinowe, może być rejestrowane pod warunkiem, że jeździ za pomocą epaliw”. Anna Moskwa zapewnia, że po 2035 roku będziemy mogli kupować nowe samochody spalinowe i dodaje, że „nie ma tego w tej przyjętej regulacji, będzie dopiero w dodatkowym dokumencie, który UE zobowiązała się w dedykowany sposób przygotować dla Niemców do jesieni”. - Na dziś 2035 to zakaz rejestracji aut spalinowych. Co nie znaczy, że auta, które już będą na rynku nie będą mogły funkcjonować. Będą mogły – zapewnia minister Moskwa.

Czytaj więcej

Anna Moskwa: Podatek od zysków jest dopiero na etapie analiz

Programy dotacyjne na termomodernizację są i będą. Środków nie zabraknie

Ile Polacy zapłacą za termomodernizację domów, zapowiedzianą przez UE? - Nie mamy jeszcze takich analiz, gdyż nie ma jeszcze ostatecznego kształtu dokumentów z datami – wyjaśnia Anna Moskwa. Zapowiada jednak, że „programy dotacyjne na termomodernizację są i będą”.

- To są programy, na które środków nie zabraknie – zapewnia minister klimatu i środowiska. Dodaje również, że Polska sprzeciwia się dodatkowym opłatom i podatkom od budynków czy pojazdów emisyjnych.

Dyrektywa metanowa nie zamknie polskich kopalni

Pytana o to, czy górnicy stracą pracę przez dyrektywę metanową, minister klimatu i środowiska odpowiada, że podpisali oni umową społeczną, która obowiązuje ich oraz rząd i mówi precyzyjnie o planie transformacji.

- Nie dopuścimy do tego, żeby dyrektywa metanowa była przyczyną zamykania kopalń – zapewniała szefowa resortu klimatu. Dodaje, że bardzo wierzy w europosłów, wszystkich frakcji. - Mam nadzieję, że wszyscy się zjednoczą przeciwko tej dyrektywie. Wystarczy solidarność, żeby ten dokument zablokować – zaapelowała Anna Moskwa.

Biznes
Apple postawił na gogle zamiast bota. I zawiódł
Biznes
Na drogie auta nie brakuje chętnych
Biznes
Branża nawozów mocno cierpi
Biznes
Mobilizacja przed aukcją 5G
Biznes
Spóźniony rachunek za telefon. Nawet 14,5 mln zł zaległości