Założyciel Alibaba, Jack Ma wrócił do Chin i pokazał się publicznie

Założyciel koncernu Alibaba, Jack Ma, wrócił do Chin – informuje „South China Morning Post”, kończąc ponad roczny pobyt za granicą.

Publikacja: 27.03.2023 11:16

Założyciel Alibaba, Jack Ma wrócił do Chin i pokazał się publicznie

Foto: Bloomberg

Ma, jeden z najbardziej znanych chińskich przedsiębiorców, opuścił Chiny kontynentalne pod koniec 2021 roku i od tamtej pory był widziany w Hiszpanii, Holandii, Australii i Tajlandii.

Czytaj więcej

Znikający miliarderzy. Wielkie zagrożenie dla chińskiej gospodarki

W listopadzie zeszłego roku gazeta „Financial Times” poinformowała, że Jack Ma mieszka w Tokio w Japonii od sześciu miesięcy – informuje BBC. Kiedy Ma po raz pierwszy przestał pojawiać się publicznie, krążyły pogłoski, że został umieszczony w areszcie domowym lub został zatrzymany.

Niegdyś jeden z najbardziej szczerych biznesmenów w Chinach, wycofał się z życia publicznego pod koniec 2020 r. po tym, jak skrytykował chiński system regulacyjny, co wywołało gniewną reakcję rządu w Pekinie, który zablokował giełdowy debiut Ant Group, należącej także do Jacka Ma.

Jednak w ostatnich miesiącach chińskie władze dały do zrozumienia, że zakończyły represje i będą szukać sposobów wsparcia sektora prywatnego. Jednak ciągła nieobecność Jacka Ma w Chinach została odebrana jako brak zaufania do władz w Pekinie – pisze Reuters.

Po informacjach o powrocie do Chin Jacka Ma akcje Alibaby w Hongkongu wzrosły o ponad 4 procent.

Czytaj więcej

Zaginiony chiński milioner „pomaga w dochodzeniu” władzom

Gazeta nie podała Ma wrócił do Chin, ale powołując się na źródła, poinformowała, że odwiedził szkołę Yungu Education w mieście Hangzhou, którą utworzy ł i finansuje. Na stronie internetowej szkoły opublikowano zdjęcia z tej wizyty. Hangzhou jest siedzibą koncernu Alibaba oraz Ant Group. Poinformowano, że Ma wrócił do Chin po krótkim pobycie w Hongkongu.

Biznes
Jest nowa szefowa PARP. "Agencja trafia w najlepsze ręce"
Biznes
USA chcą złagodzenia ograniczeń dotyczących marihuany
Biznes
Wielka Brytania wreszcie ma pierwszego „muzycznego miliardera"
Biznes
Lada dzień do Poczty Polskiej wpłynie wielki przelew. Uratuje molocha?
Biznes
Warto mieć zielone miasto