Założyciel Alibaba, Jack Ma wrócił do Chin i pokazał się publicznie

Założyciel koncernu Alibaba, Jack Ma, wrócił do Chin – informuje „South China Morning Post”, kończąc ponad roczny pobyt za granicą.

Publikacja: 27.03.2023 11:16

Założyciel Alibaba, Jack Ma wrócił do Chin i pokazał się publicznie

Foto: Bloomberg

Ma, jeden z najbardziej znanych chińskich przedsiębiorców, opuścił Chiny kontynentalne pod koniec 2021 roku i od tamtej pory był widziany w Hiszpanii, Holandii, Australii i Tajlandii.

Czytaj więcej

Znikający miliarderzy. Wielkie zagrożenie dla chińskiej gospodarki

W listopadzie zeszłego roku gazeta „Financial Times” poinformowała, że Jack Ma mieszka w Tokio w Japonii od sześciu miesięcy – informuje BBC. Kiedy Ma po raz pierwszy przestał pojawiać się publicznie, krążyły pogłoski, że został umieszczony w areszcie domowym lub został zatrzymany.

Niegdyś jeden z najbardziej szczerych biznesmenów w Chinach, wycofał się z życia publicznego pod koniec 2020 r. po tym, jak skrytykował chiński system regulacyjny, co wywołało gniewną reakcję rządu w Pekinie, który zablokował giełdowy debiut Ant Group, należącej także do Jacka Ma.

Jednak w ostatnich miesiącach chińskie władze dały do zrozumienia, że zakończyły represje i będą szukać sposobów wsparcia sektora prywatnego. Jednak ciągła nieobecność Jacka Ma w Chinach została odebrana jako brak zaufania do władz w Pekinie – pisze Reuters.

Po informacjach o powrocie do Chin Jacka Ma akcje Alibaby w Hongkongu wzrosły o ponad 4 procent.

Czytaj więcej

Zaginiony chiński milioner „pomaga w dochodzeniu” władzom

Gazeta nie podała Ma wrócił do Chin, ale powołując się na źródła, poinformowała, że odwiedził szkołę Yungu Education w mieście Hangzhou, którą utworzy ł i finansuje. Na stronie internetowej szkoły opublikowano zdjęcia z tej wizyty. Hangzhou jest siedzibą koncernu Alibaba oraz Ant Group. Poinformowano, że Ma wrócił do Chin po krótkim pobycie w Hongkongu.

Biznes
Tyle wynoszą straty Ukrainy po wysadzeniu przez Rosjan elektrowni na Dnieprze
Biznes
Inflacja zrobiła swoje. Wakacje w Turcji tanie jak nigdy
Biznes
Na drogie auta nie brakuje chętnych
Biznes
Apple postawił na gogle zamiast bota. I zawiódł
Biznes
Branża nawozów mocno cierpi