Święta jednak na bogato. W Polsce drożej niż w Alpach

Jest drożej, niż rok temu i to aż o jedną piątą. Ale mimo tego Polacy chcą wyjechać na święta.

Publikacja: 09.12.2022 11:43

Święta jednak na bogato. W Polsce drożej niż w Alpach

Foto: Adobe Stock

Drożyzna nie przepędziła turystów z biur podróży. Rezerwacje wyjazdów na Boże Narodzenie i Sylwestra z biurami podróży utrzymują się na ubiegłorocznym poziomie. I to mimo inflacji, która spowodowała, że wypoczynek w tym czasie podrożał o 20 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku - przeciętnie z około 3500 zł do 4300 zł. Aż jednej trzeciej wszystkich rezerwacji na Boże Narodzenie i Sylwestra dokonano w hotelach 5-gwiazdkowych. Święta w polskich górach są w tym roku wyraźnie droższe niż w Alpach.

Czytaj więcej

Ferie zimowe 2023. Inflacja mocno namieszała w narciarskich kurortach

Nie brakuje chętnych także do wyjazdów zagranicznych. - Tak jak rok temu, turyści najchętniej wybierają egipskie kurorty – to 22  proc., ale podczas gdy w 2021 r. do Egiptu lecieli za przeciętnie około 3000 złotych, to w tym roku to już koszt około 4600 zł. - mówi Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl

W okolicach 2000 zł płacą natomiast ci turyści, którzy święta lub sylwestra spędzą na Cyprze (2200 zł) lub na Malcie (ok. 1900 zł).

Wyjątkowo drogie na tegoroczne święta są Wyspy Kanaryjskie w wersji 5-gwiazdkowej all inclusive - za 5000 - 6000 zł pojawiają się podobne, pięciogwiazdkowe oferty z Emiratów Arabskich, Dominikany czy Kuby, zaś w propozycjach czterogwiazdkowych za te pieniądze można wręcz przebierać.

Czytaj więcej

Trudna zima w branży turystycznej. Wiele obiektów w ogóle się nie otworzy

Ale i w polskich górach nie jest tanio. Jeśli chcemy całe Boże Narodzenie spędzić na krajowym wyjeździe, trzeba przygotować się na wydatek minimum 2800 – 2900 zł od osoby i to raczej w hotelu 3-gwiazdkowym niż 4- gwiazdkowym. A to jest już wydatek, pozwalający wypocząć za takie pieniądze w 5-gwiazdkowym hotelu z dolotem i wyżywieniem all inclusive w Egipcie, na Cyprze, nie wspominając o Turcji.

Natomiast niewielkim zainteresowaniem cieszą się narciarskie wyjazdy na święta. Do Włoch na bożonarodzeniowe lub sylwestrowe narty wybiera się niespełna 2,5 proc. klientów biur podroży a do Austrii – 2 proc.

Ale w sumie to i tak więcej niż rezerwacji w polskie góry. - Bo w te święta Alpy mogą być tańsze od Tatr, Sudetów czy Beskidów. Dużo świątecznych propozycji w Alpach austriackich i włoskich mamy do wyboru, gdy na taki tygodniowy wyjazd z wyżywieniem HB przeznaczymy co najmniej 2100 zł za osobę - wskazuje Jarosław Kałucki, ekspert narciarski w Travelplanet.pl.

Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Biznes
Putin nakazał deszczowi padać i deszcz spadł. W Jakucji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Biznes
Rosja straciła, Kazachstan zyskał. Wielka relokacja zachodnich firm
Biznes
Były prezes PKP pod rosyjskim ostrzałem. Awansuje w ukraińskiej poczcie