W środę kurs kontrolowanego przez Skarb Państwa Polskiego Holdingu Nieruchomości rósł o nawet 19,2 proc., do 15,1 zł. Spółka była gwiazdą sesji, bo pochwaliła się poprawą wyników. To głównie efekt zakupu biurowców w Gdańsku i Poznaniu – zasób powierzchni klasy A w portfelu wzrósł o 129 proc., do 69,9 tys. mkw.

Spółka nie wyklucza zakupu kolejnych obiektów do portfela, jeżeli trafią się dobre okazje. Priorytetem są inwestycje własne i efektywne wykorzystywanie nieruchomości.

Flagową inwestycją grupy jest Yacht Park w Gdyni, w I etapie to 135 apartamentów o łącznej powierzchni blisko 9,6 tys. mkw. – firma czeka na pozwolenie na budowę. W najbliższych tygodniach PHN spodziewa się pozwolenia na budowę mieszkań przy al. Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Prace mogłyby ruszyć na przełomie października i listopada.

Spółka czeka też na pozwolenie na budowę wieżowca City Tower przy Rondzie ONZ w Warszawie, ma tam powstać 40 tys. mkw. powierzchni biurowej. – Wybieramy firmę, która zajmie się komercjalizacją budynku. O popyt jesteśmy spokojni, analizujemy nawet możliwość powiększenia obiektu do ponad 50 tys. mkw. – mówi prezes Maciej Jankiewicz.

PHN w najbliższym czasie może podpisać list intencyjny w sprawie współpracy z kolejną spółką Skarbu Państwa. Firma będzie budować dwa biurowce z KGHM TFI, analizuje też portfel nieruchomości PSG z grupy PGNiG – m.in. pod kątem możliwych inwestycji deweloperskich.

Resort finansów przygotowuje zmiany w prawie, które mają umożliwić funkcjonowanie w Polsce REIT-ów – podmiotów wypłacających akcjonariuszom prawie całość zysków czerpanych z najmu nieruchomości. Czy PHN jest zainteresowany taką formułą?

– Mogę tylko powiedzieć, że widzimy tu swoje zaangażowanie – mówi prezes Jankiewicz.