Wicepremier Gowin dodaje, że jako ostatnie "odmrożone" zostaną branże gastronomiczna i hotelarska.

- Wydłużenie na kolejne dwa miesiące, a więc na grudzień i styczeń możliwości zwolnienia przedsiębiorców z obowiązku odprowadzania składek na ZUS z całą pewnością nastąpi. (...) Jeśli zaś chodzi o katalog firm, którym przysługiwać będzie wsparcie – zarówno z tarczy branżowej, o której rozmawiamy, jak i z tarczy finansowej PFR – na bieżąco analizujemy wszystkie sygnały - mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska wicepremier Jarosław Gowin.

Wicepremier tłumaczy, że w ramach rozmów wewnątrz rządu i debat z ekspertami wypracowano kompromis. - Otwieramy szkoły dla uczniów klas 1-3, ale z drugiej strony na dwa tygodnie wstrzymujemy się z ponownym uruchomieniem centrów i galerii handlowych. Otwarcie szkół jest priorytetem nie tylko z – oczywiście nadrzędnego – punktu widzenia rozwoju osobowościowego dzieci. To krok ważny także z perspektywy gospodarki, bo setki tysięcy rodziców będą mogły wrócić do pracy - podkreśla.

- Muszę jednak z góry uprzedzić, że zarówno w Polsce, jak i w innych krajach Europy ostatnimi branżami na liście do odmrażania są turystyka, hotelarstwo i gastronomia - powiedział Gowin, dodając, że wiele zależy od tempa akcji szczepienia. Na razie wąskim gardłem pozostaje liczba dostępnych szczepionek. Według wicepremiera sytuacja ze szczepieniami poprawi się, kiedy na rynek trafią w większej ilości łatwiejsze w przechowywaniu i podawaniu szczepionki Moderna.

Jarosław Gowim powiedział w wywiadzie dla Business Insider Polska, że obecny lockdown jest zdecydowanie łagodniejszy dla Polskich firm. - Tym razem straty są bez porównania mniejsze - podkreślił. - Dziś handel, poza galeriami, działa normalnie, otwarte są granice, dostępna większość usług. (...) Na tle innych krajów Unii Europejskiej skala ograniczeń jest zdecydowanie mniejsza, a skala pomocy ze strony państwa - większa - powiedział.