Firmy Samsung i Micron poinformowały, że musiały dostosować działalność swoich zakładów w mieście Xi'an do warunków jakie powstały po wybuchu kolejnej fali epidemii koronawirusa. Każde spowolnienie produkcji w mieście grozi pogorszeniem globalnego niedoboru chipów, kryzysu, który ograniczył podaż wszystkiego, od iPhone'ów po nowe samochody.

Samsung poinformował, że musi w Xi'an ograniczyć działalność. Koncern dodał, że ochrona pracowników pozostaje jego „najwyższym priorytetem” i że planuje podjąć „wszelkie niezbędne środki, w tym wykorzystanie naszej globalnej sieci produkcyjnej, aby zapewnić, że nie będzie to miało wpływu na naszych klientów” – informuje CNN.

Czytaj więcej

Chiny: Trwa lockdown w Xi'an. Mieszkańcy skarżą się na brak jedzenia

Samsung zainwestował w Xi'an ponad 10 miliardów dolarów i zatrudnia tam ponad 3300 osób. Według Korea Economic Daily, produkcja w mieście stanowi ponad 40 proc. całkowitej światowej produkcji chipów pamięci NAND firmy Samsung, produktu znajdującego się w smartfonach, tabletach i dyskach twardych.

Amerykański producent chipów Micron poinformował, że lockdown w Xi'ana może wpłynąć na produkcję jego układów pamięci DRAM, które są używane w komputerach, ponieważ firma musiała zredukować liczbę pracowników w zakładzie.

Micron zapewnił, że robi wszystko co konieczne, by zaspokoić zapotrzebowanie klientów, ale ostrzegł, że „mogą wystąpić pewne krótkoterminowe opóźnienia, gdy aktywujemy naszą sieć”.

W Xi'an, starożytnym mieście w prowincji Shaanxi, zgłoszono łącznie niemal 1200 przypadków infekcji koronawirusem. Władze rozpoczęły testy mieszkańców i umieściły wszystkich mieszkańców miasta - 13 mln osób w izolacji, zamykając szkoły, miejsca publiczne i transport. To największa blokada w Chinach od czasu lockdownu miasta Wuhan, w którym zamknięto 11 milionów ludzi. Mieszkańcom nie wolno opuszczać domów nawet, by udać się na zakupy spożywcze. Żywność jest dostarczana przez lokalne władze do mieszkań i domów.

Czytaj więcej

Chiny: Ognisko zakażeń w Xi'an największe w 2021 r. "Etap żyć lub umrzeć"