Największy potencjał do zwyżek mają akcje PKO BP. Zdaniem ekspertów Erste Securities, kurs spółki wzrośnie nawet do 48 zł, co przy obecnym kursie (40,3 zł) oznacza blisko 20-proc. potencjał wzrostu. To już piąta z kolei pozytywna rekomendacja dla PKO BP. Wcześniej na zalecenie „kupuj" zdecydowali się również analitycy Millenium DM, DI Investors, DM BPS i JP Morgan. Ci ostatni szacują, że papiery największego polskiego banku zdrożeją nawet do 52,8 zł.

Na kolejnej pozycji znalazł się Bank Millenium, dla którego analitycy UniCredit ustalili cenę docelową o 14 proc. powyżej aktualnego kursu (8,6 zł wobec 7,52 zł). Wcześniej na podobny ruch zdecydowali się m.in. analitycy DM IDMSA.

Zdaniem ekspertów Erste Securities zwyżka nie ominie też drugiego największego banku w Polsce, czyli Pekao. Eksperci zalecają „akumuluj" i wyznaczają cenę docelową na poziomie 205 zł, co oznacza 11 proc. potencjał wzrostu (obecnie za akcje banku płacą 184,75 zł). Nieco więcej zyskać może BZ WBK, którego kurs ma wciąż 13,5-proc. potencjał do dalszych zwyżek (448 zł wobec 395,4 zł). Jako ostatni w gronie kandydatów do wzrostów pojawia się kierowany przez Krzysztofa Rosińskiego Getin Noble Bank. Eksperci UniCredit prognozują, że kurs banku wzrośnie o przeszło 7 proc. (3,1 zł wobec obecnych 2,9 zł).

W grupie bankowych liderów wyróżnia się tylko mBank, który zebrał od analityków negatywną rekomendację. Eksperci Erste Securities zalecają „redukuj", a cenę docelową ustalają na poziomie 477 zł, podczas gdy obecnie za papiery banku płaci się 519,35 zł. Oznacza to szansę, że papiery banku mogą być przecenione o ponad 8 proc.

Zdaniem ekspertów Erste Group wyceny polskich banków są już wysokie, ale wsparciem dla ich wycen będą poprawiające się wyniki finansowe. Według szacunków analityków, w 2014 r. w polskim sektorze bankowym kredyty wzrosną o 9,6 proc., a depozyty o 7,3 proc.

Warto dodać, że od początku roku WIG-Banki zmniejszył dystans do historycznego maksimum z 2007 r. z 26 do blisko 8 proc. Niewykluczone, że będzie to pierwszy indeks branżowy, który przekroczy szczyt notowań sprzed sześciu lat.