Dobre wiadomości z Santandera dla inwestorów. Będzie dywidenda

Władze banku zapowiadają wiele nowości na IV kwartał. Inwestorów mocno też ucieszyła zgoda KNF na wypłatę dywidendy w kwocie 2,38 mld zł za 2022 rok.

Publikacja: 26.10.2023 03:00

Dobre wiadomości z Santandera dla inwestorów. Będzie dywidenda

Foto: Adobe Stock

Wyniki grupy Santander Bank Polska za III kwartał okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych. Zysk netto wyniósł 1,53 mld zł wobec prognozowanych przez rynek 1,47 mld zł.

W porównaniu z II kw. br. zysk wzrósł o 35 proc., a w porównaniu z III kw. ubiegłego roku aż o 447 proc., ponieważ wówczas wyniki banków zostały obciążone kosztami wakacji kredytowych.

Marża w dół

Tak dużą poprawę kwartał do kwartału udało się uzyskać m.in. dzięki utrzymaniu marży odsetkowej na wysokim poziomie (5,37 proc.) i w efekcie bardzo dobremu wynikowi odsetkowemu. W tym obszarze Santander BP zarobił 3,96 mld zł, czyli o 4,1 proc. więcej niż II kw. br.

Władze banku przyznają jednak, że w kolejnych miesiącach może być nieco gorzej, ponieważ cały sektor będzie funkcjonować w środowisku niższych stóp procentowych NBP. – Mamy już pierwsze obniżki stóp procentowych, nie widać ich jeszcze w wynikach za III kwartał, ponieważ przeszacowanie będzie następowało stopniowo – mówił Maciej Reluga, członek zarządu Santander BP. – Bilans kredytów rośnie i to będzie po części neutralizowało ten efekt, ale ogólnie obniżki stóp wpływają negatywnie na wynik odsetkowy. Będziemy schodzić z płaskowyżu na marży odsetkowej – przyznał Reluga.

Będzie kredyt 2 proc.

Jeśli chodzi o wartość kredytów, to w III kwartale wzrosły one o 3,8 proc. od początku tego roku, do 164,4 mld zł. Przy czym kredyty na nieruchomości mieszkaniowe spadły o 1,2 proc., do 52,5 mld zł.

Ale perspektywy na IV kwartał kształtują się nieco lepiej. – Widzimy pierwsze oznaki odbicia kredytu inwestycyjnego i myślę, że końcówka tego roku i 2024 rok będą bardziej optymistyczne – oceniał Reluga.

Władze banku poinformowały także w środę, iż w listopadzie wprowadzone zostaną do oferty kredyty hipoteczne w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” (dokładnie 20 listopada), a także kredyty hipoteczne oparte na wskaźniku WIRON (a do połowy 2024 r. pojawią się wszystkie inne produkty z WIRON).

Dlaczego Santander dołącza tak późno do „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”? – Cenimy naszych klientów, chcemy zaoferować im najlepszy produkt z w pełni zautomatyzowaną procedurą – wyjaśniał Michał Gajewski, prezes Santander BP.

Mniejsza dynamika ugód

Prezes Gajewski przyznał też, że ostatni kwartał przyniósł lekkie spowolnienie pod względem tempa zawieranych ugód w sprawie kredytów CHF. Łączna ich liczba wynosi obecnie 8407, z czego 5369 zawarto w 2023 roku, a 1032 w samym III kwartale 2023 r.

– Mniejsze tempo to m.in. funkcja cały czas agresywnej polityki kancelarii prawnych zachęcających kredytobiorców do pozwów – mówił Gajewski. Jego zdaniem można spodziewać się większego zainteresowania ugodami po tym, jak w sądach może upowszechnić się linia orzecznicza bardziej korzystna dla banków. Poziom pokrycia portfela kredytów CHF rezerwami na ryzyko prawne kredytów walutowych wzrósł do ponad 64,2 proc. z ok. 58,5 proc. kwartał wcześniej.

Po ogłoszeniu wyników za III kw. notowania Santander BP zaczęły rosnąć, duże wrażenie na inwestorach zrobił też popołudniowy komunikat o tym, iż KNF zgodziła się na wypłatę dywidendy w kwocie 2,38 mld zł. Po tej informacji akcje banku zwyżkowały nawet o ponad proc., do 431 zł. KNF po przeanalizowaniu aktualnej sytuacji ekonomiczno-finansowej banku oraz argumentów jego władz nie zgłasza zastrzeżeń odnośnie do możliwości wypłaty zaliczki na poczet dywidendy w wysokości 2,38 mld zł.

Wyniki grupy Santander Bank Polska za III kwartał okazały się lepsze od oczekiwań rynkowych. Zysk netto wyniósł 1,53 mld zł wobec prognozowanych przez rynek 1,47 mld zł.

W porównaniu z II kw. br. zysk wzrósł o 35 proc., a w porównaniu z III kw. ubiegłego roku aż o 447 proc., ponieważ wówczas wyniki banków zostały obciążone kosztami wakacji kredytowych.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Awaria w jednym z największych banków w Polsce. Santander uspokaja
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Banki
Bank Rosji idzie na wojnę. Szefowie dostaną kałsznikowy
Materiał partnera
Kompendium wiedzy dla firm o ESG i transformacji energetycznej
Banki
Czy wysokie stopy zaburzają wyniki banków
Banki
Sbierbank wycofuje kartę kredytową dla dzieci, bo jednorożec miał kolory tęczy