Szefowa banku rezygnuje po awanturze o konto Nigela Farage’a

Dame Alison Rose, szefowa banku NatWest – właściciela banku Coutts, w którym konto miał Nigel Farafe – zrezygnowała ze stanowiska, przyznając się do poważnego błędu w ocenie.

Publikacja: 26.07.2023 14:40

Szefowa banku rezygnuje po awanturze o konto Nigela Farage’a

Foto: AFP

W środę rano prezes NatWest Group, sir Howard Davies, poinformował media, że Alison Rose ustąpi ze stanowiska dyrektorki generalnej NatWest Group.

- Zarząd i Alison Rose uzgodnili, za obopólną zgodą, że ustąpi ze stanowiska dyrektorki generalnej NatWest Group. To smutna chwila – przekazał Howard Davies w cytowanym przez BBC komunikacie.

Dymisja szefowej NatWest Group

O osobnym oświadczeniu Alison Rose dziękowała swoim współpracownikom za wszystko i podkreślała, jak bardzo jest „dumna z postępów, jakie poczynił bank we wspieraniu ludzi, rodzin i biznesu w całej Wielkiej Brytanii oraz budowaniu fundamentów dla zrównoważonego wzrostu”. Za swoją pracę Alison Rose była dobrze wynagradzana – w 2022 zarobiła 5,25 mln funtów. Kwestia odprawy po rezygnacji jest otwarta, a to, czy była ona wypłacona i w jakiej wysokości, zostanie ujawnione w kolejnym raporcie finansowym banku.

Czytaj więcej

Kolejny udany kwartał Santander BP. Zysk sięgnął ponad 1,1 mld zł

Dosłownie kilka godzin wcześniej Howard Davies podkreślał, że w interesie akcjonariuszy i klientów jest pozostanie pani Rose na stanowisku. Na odejście Alison Rose negatywnie zareagowała giełda. Kurs akcji NatWest spadł o 2,5 proc.

Znacznie bardziej entuzjastycznie zareagował na odejście Alison Rose Nigel Farage, którego konto w Coutts (i afera wokół niego) były przyczyną rezygnacji dyrektorki generalnej banku. – Pierwszą zasadą bankowości jest poufność. Ona wyraźnie to złamała – powiedział Farage BBC.

Zauważył też, że każdy pracownik niższego szczebla już dawno byłby „na bruku” za zrobienie tego, co dotychczasowa dyrektorka generalna NatWest.

O co chodzi w aferze Farage'a

Afera zaczęła się od zamknięcia konta Nigela Farage’a, kontrowersyjnego polityka i głównego propagatora brexitu. Farage informował na początku lipca, że zamknięto mu konto w Coutts i nie poinformowano dlaczego. BBC informowało potem, jak się okazało mylnie, że rachunek został zamknięty, gdyż Farage przestał spełniać minimalne wymogi dotyczące środków na koncie (Coutts prowadzi rachunki dla zamożnych klientów i wymaga, by aktywa wynosiły określoną kwotę).

Później Farage uzyskał dokument, w którym oceniano jego „przydatność” jako klienta pod kątem reputacji banku i opłacalności utrzymywania rachunku kontrowersyjnego polityka. W poufnym dokumencie określano Nigela Farage’a jako „ksenofoba i rasistę”, a także stwierdzano, że utrzymywanie jego rachunku nie jest zgodne z wizerunkiem Coutts „jako organizacji inkluzywnej”.

Czytaj więcej

Millennium pokazuje zysk powyżej oczekiwań

Stanowisko rządu

Aprobatę dla rezygnacji Rose ze stanowiska wyraził też minister Andrew Griffith, szef resortu gospodarki.

– Nigdy by do tego nie doszło, gdyby NatWest nie podjął się zamknięcia konta bankowego z powodu czyichś, zgodnych z prawem, poglądów politycznych. To zawsze było i będzie niedopuszczalne – mówił Griffith.

Rząd Wielkiej Brytanii ma 39 procent udziałów w banku NatWest. Niektórzy analitycy mówili już wcześniej, jak Freddy Colquonh z JM Finn, że utrata zaufania rządu w firmie, której jest on głównym akcjonariuszem, może oznaczać konieczność zmiany.

Dotychczasowa dyrektorka generalna twierdzi, że nie ujawniła żadnych osobistych informacji na temat Farage’a. Przyznała jednak, że sprawiła, że dziennikarz BBC mógł „mieć wrażenie, że decyzja o zamknięciu kont była wyłącznie komercyjna”. Przyznała się także do błędu w ocenie sytuacji.

Obowiązki Alison Rose przejmie Paul Thwaite, obecny dyrektor NatWest ds. działalności komercyjnej i instytucjonalnej.

W środę rano prezes NatWest Group, sir Howard Davies, poinformował media, że Alison Rose ustąpi ze stanowiska dyrektorki generalnej NatWest Group.

- Zarząd i Alison Rose uzgodnili, za obopólną zgodą, że ustąpi ze stanowiska dyrektorki generalnej NatWest Group. To smutna chwila – przekazał Howard Davies w cytowanym przez BBC komunikacie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński bliżej Trybunału Stanu
Banki
Nadia Calviño, prezes EBI: Dwa satelity dla Polski to początek
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński stanie przed Trybunałem Stanu? Marszałek Sejmu podjął decyzję
Banki
Prokuratura wzywa członków Rady Polityki Pieniężnej. Kotecki: To atak polityczny
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Banki
Hołownia: Dziś decyzja o postawieniu prezesa NBP przed Trybunałem Stanu
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?