NBU zapewnia, że „banki będą działały nieprzerwanie przy braku zagrożenia dla życia i zdrowia ludności. Zapewniony jest również dostęp do skrytek sejfowych, nie ma ograniczeń w płatnościach bezgotówkowych, a banki są obsługiwane gotówką” - cytuje komunikat agencja Unian.

Odpowiednia uchwała przewiduje również wprowadzenie tymczasowych ograniczeń od 24 lutego 2022 r., w szczególności zawieszenie rynku walutowego Ukrainy, z wyjątkiem sprzedaży walut obcych przez klientów.

NBU zdecydował o ograniczeniu do 100 tys. hrywien dziennie wypłat gotówki z kont klientów (nie licząc wypłat wynagrodzeń i świadczeń socjalnych). Wyjątkiem są przedsiębiorstwa i instytucje zapewniające realizację planów mobilizacyjnych oraz rząd.

Regulator zakazał również wydawania środków pieniężnych z rachunków klientów w walutach obcych, z wyjątkiem przedsiębiorstw i instytucji zapewniających realizację planów mobilizacyjnych, rządu i niektórych zezwoleń Narodowego Banku.

Ponadto wprowadzono moratorium na realizację transgranicznych płatności dewizowych (z wyjątkiem przedsiębiorstw i instytucji zapewniających realizację planów mobilizacyjnych oraz rządu, niektórych zezwoleń NBU).

NBU wstrzymał także realizację przez banki transakcji debetowych na rachunkach obywateli Rosji.

Czytaj więcej

Skutki inwazji na Ukrainę: wyższa inflacja, słabszy złoty