Powołanie krajowego schematu płatniczego ma istotnie zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki

W czwartek spotkanie bankowców w sprawie powołania krajowego schematu płatniczego. Może być decydujące dla dalszych losów projektu.

Publikacja: 29.06.2016 20:35

Powołanie krajowego schematu płatniczego ma istotnie zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki

Foto: 123RF

Orędownikiem tego pomysłu jest Ministerstwo Rozwoju.

– Krajowy schemat płatniczy to projekt wpisujący się w rządowy „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju". Jego wprowadzenie ma istotne znaczenie dla zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki, dlatego kluczowe pytanie brzmi: kiedy i kto go zrealizuje – mówi Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju.

Do uruchomienia krajowego schematu płatniczego nie byłoby potrzebne wydawanie nowych kart, bo mógłby działać na tych z logo zagranicznych operatorów. To jest możliwe, bo 9 czerwca weszły w życie regulacje unijne pozwalające na umieszczanie na jednej karcie kilku schematów płatniczych.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że nie ma w tej sprawie jednomyślności wśród banków. Związek Banków Polskich nie udziela informacji przed czwartkowym spotkaniem. Jak podawał wcześniej portal cashless.pl, analizę projektu dla ZBP przygotowała firma doradcza BCG.

– Powołanie krajowej karty płatniczej, a raczej schematu płatniczego, oznacza uniezależnienie się od polityki dwóch globalnych organizacji płatniczych, ale też duże oszczędności, zarówno dla banków, jak i dla akceptantów, bo system byłby w zasadzie bezkosztowy. Dodatkowo byłby obsługiwany przez Krajową Izbę Rozliczeniową, której udziałowcami są banki – tłumaczy Kościński.

Jak przekonuje, dla banków oznacza to dużą oszczędność, i wyjaśnia, że mają one przychody z tytułu interchange, ale opłaty, jakie wnoszą na rzecz zagranicznych operatorów, w zasadzie je niwelują.

Wielu zwolenników ma pomysł zbudowania takiego schematu na działającym już systemie płatności mobilnych BLIK prowadzonym przez spółkę PSP, powołaną przez sześć dużych banków. Resort rozwoju uważa jednak, że na tym etapie trzeba go wprowadzić na tradycyjnej plastikowej karcie.

– Są propozycje, aby oprzeć go na systemie płatności telefonem BLIK, ale moim zdaniem jest na to za wcześnie – płatności telefonem wciąż wykonuje niewielka grupa Polaków, a tu chodzi o upowszechnienie systemu – mówi Kościński.

Krajowy schemat płatniczy obejmowałby tylko karty debetowe. Akceptant, czyli np. sklep, decydowałby, czy chce domyślnie korzystać z systemu zagranicznych operatorów czy krajowego. Konsument, posiadacz karty, mógłby jednak zdecydować, że chce skorzystać z innego systemu niż ten, który jest domyślnie ustawiony w terminalu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że gdyby banki nie dogadały się w tej sprawie na szerokim forum, możliwe jest zbudowanie tego schematu z jakąś grupą lub jednym bankiem. MR chce na nim oprzeć m.in. elektroniczny dowód czy kartę zdrowia.

Banki
Czy UniCredit chce wrócić do gry na polskim rynku? Niekoniecznie
Banki
Tajwański bank wchodzi na Litwę. „Trampolina do Europy”
Banki
Atak na największe banki Rosji. Nie działają aplikacje i strony
Banki
Były włoski właściciel Pekao wraca do Polski. Kupuje dwie spółki technologiczne
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Banki
Santander BP zarobił w II kw. więcej niż oczekiwano. Ale najmniej od co najmniej roku