Paweł Litwiński

Paweł Litwiński: Pseudonimizacja pacjentów, czyli jak zepsuć to, co się sprawdza

Na opaskach identyfikacyjnych chorych zamiast kodu ma być umieszczane ich imię i nazwisko. Przydałoby się słowo w uzasadnieniu projektu, skąd ta zmiana.

Krajowy Rejestr Sądowy - naruszenia bezpieczeństwa danych osobowych, w tym wycieki numerów PESEL

W Krajowym Rejestrze Sądowym stale ujawnia się co najmniej milion numerów PESEL.

RODO a listy poparcia do KRS: Unia nie wtrąca się do przepisów o informacji publicznej

Udostępnianie danych osobowych będących informacją publiczną nie jest objęte RODO, więc zakaz ujawnienia nazwisk sędziów popierających kandydatów do KRS rażąco narusza prawo.

Kary dla urzędów, szpitali, uczelni - Paweł Litwiński o ochronie danych osobowych w podmiotach publicznych

Kary dla podmiotów publicznych za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych będą znacznie niższe niż dla firm. I dobrze, bo i tak zapłacimy za nie wszyscy – przekonuje prawnik.

Ochrona danych osobowych – dlaczego nie działa?

W Irlandii postępowanie dotyczące Facebooka przed organem ochrony danych i sądem trwało rok. W Polsce na rozstrzygnięcie mniej ważnych spraw średnio czeka się trzy lata – pisze Paweł Litwiński.

Paweł Litwiński: Problemy z prawem do bycia zapomnianym w internecie

Decyzje dotyczące prawa do zapomnienia generalny inspektor ochrony danych osobowych skierował do Google Poland, choć powinien do Googl Inc. z siedzibą w Stanach Zjednoczonych – uważa prawnik.

Przez ustawę 500 plus dane osobowe rodzin dostępne niemal dla wszystkich

Ustawa 500+ spowoduje, że organy, które nie są właściwe w sprawie, też będą miały dostęp do naszych danych jako ich współadministratorzy – pisze ekspert Paweł Litwiński.

Administrator bezpieczeństwa informacji - czy powoływać

Decyzję o powoływaniu bądź niepowoływaniu administratora bezpieczeństwa informacji należy podejmować z rozwagą, po analizie sytuacji danej firmy – radzi Paweł Litwieński

Prawo telekomunikacyjne: Na co jeszcze ?ma się zgodzić klient

Przy okazji zawierania umów konsumenci dostają różne prośby dotyczące m.in. wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych czy otrzymywanie korespondencji reklamowej za pomocą poczty elektronicznej. Bywa, ?że jest ich dziesięć. Stan ten ulegnie zmianie, ?gdy zacznie obowiązywać nowa ustawa o prawach konsumenta.