Jan Czekaj

Jan Czekaj

Profesor ekonomii, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, były członek RPP.

Prof. dr hab. Jan Czekaj jest kierownikiem Katedry Rynków Finansowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. makroekonomię, politykę pieniężną, finanse przedsiębiorstw i rynki finansowe. W latach 2003-2010 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Wcześniej był m.in. wiceministrem przekształceń własnościowych (1994–1996) i wiceministrem finansów (2002–2003). Pełnił również ważne funkcje w organach nadzoru finansowego, m.in. Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Bankowego. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Nauka Polska

NBP

Jan Czekaj: Dywersja czy skutek nieudolności?

Twierdzenie premiera Mateusza Morawieckiego, że PiS przejął finanse publiczne w katastrofalnym stanie, a zostawia w doskonałym, jest zwykłym oszustwem.

Jan Czekaj: Bilans zamknięcia

Podsumowanie rządów PiS nie wygląda tak, jak przedstawia to premier Morawiecki. Skłonność do mijania się z prawdą oraz dążenie do przedstawienia świetlanych wyników rządów PiS przeważają nad chłodną analizą danych.

Jan Czekaj: Genów nie oszukasz

Słuchając wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego, premiera Morawieckiego czy innych polityków PiS, trudno oprzeć się wrażeniu, że kłamstwo jest jednym z głównych elementów strategii informacyjno-propagandowej rządzącej partii.

Jan Czekaj: Pułapka czy krach polityki PiS

Stan finansów publicznych, który powinien być jednym z najważniejszych tematów przedwyborczych sporów, jak dotąd był spychany na margines dyskusji przez, zdawałoby się, ważniejsze problemy, jak miejsce na listach wyborczych Bąkiewicza czy Giertycha.

Jan Czekaj: PiS w referendum pyta o przedsiębiorstwa państwowe. Jest ich 17

Zaproponowane przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego pytanie referendalne jest spóźnione o około 30 lat. Przedsiębiorstw państwowych jest 17, czyli zaledwie 0,0034 promila ogólnej liczby podmiotów gospodarczych działających w Polsce.

Jan Czekaj: Co dalej z inflacją?

Skuteczność polityki antyinflacyjnej uzależniona jest od właściwego rozeznania ex ante, tzn. przed podjęciem decyzji z zakresu polityki monetarnej, przyczyn inflacji.

Jan Czekaj: Polska w ruinie, czyli spełniona obietnica

Wbrew zapewnieniom prezesa Jarosława Kaczyńskiego inwestycje stanowią najsłabszy element sytuacji gospodarczej Polski, zagrażający zarówno perspektywom wzrostu, jak i równowadze gospodarczej.

Jan Czekaj: Szampańska zabawa się skończyła

Słowa prezesa NBP i polityków rządzącej koalicji, że nie musimy zabiegać o unijne dotacje na KPO, gdyż ze względu na doskonałą sytuację budżetu Polska może łatwo i tanio pozyskiwać środki na rynkach finansowych, brzmią jak ponury żart.

Jan Czekaj: Czy zamrozić WIBOR

Zamrożenie stawki WIBOR na poziomie z końca 2019 r., czyli de facto obniżka, byłoby formą erdoganizacji polskiej polityki pieniężnej.

Jan Czekaj: Rzeczywiste przyczyny rosnącej inflacji

Aktualne działania i retoryka władz monetarnych i fiskalnych nie dają podstaw do nadziei, że problem rosnącej inflacji zostanie rozwiązany w sposób służący dalszemu zrównoważonemu rozwojowi polskiej gospodarki – pisze ekonomista, były wiceminister finansów i członek RPP.