Jerzy Cieślik

Jerzy Cieślik

Jerzy Cieślik: Mikrofirmy w pułapce

Tylko dzięki większej skali działalności, przejściu do klasy firm 10–49-osobowych, lepszej organizacji i wyposażeniu technicznemu mikropracodawcy będą w stanie zapewnić godziwe płace pracownikom i satysfakcjonujące dochody sobie.

Jerzy Cieślik: Niebezpieczny mały ZUS+

Pojawia się zachęta dla przedsiębiorców do zaniżania przychodów i windowania w górę kosztów prowadzonej działalności, co będzie miało negatywne przełożenie na wpływy podatkowe z VAT i PIT.

Postawmy na globalnych średniaków

Ograniczone są możliwości budowy narodowych czempionów z myślą o pięćsetce światowych gigantów. Trzeba stawiać na drugą ligę światową, bazując na 3 tys. polskich firm z bogatym doświadczeniem za granicą.

Konstytucja biznesu: ulgi w ZUS, które mogą szkodzić

Rząd dowodzi, że dzięki ulgom założyciele firm będą mogli szybciej rozwinąć działalność na większą skalę. Otóż takie oczekiwanie nie odzwierciedla realiów współczesnej gospodarki – pisze ekspert.

Ulga dla twórców: dla kogo i dlaczego

Trudno w praktyce wyodrębnić dla celów podatkowych elitarną grupę „prawdziwych" twórców, w przypadku których zasadność przyznania ulg nie budzi wątpliwości – pisze ekspert.

Jerzy Cieślik: Jaki ZUS dla przedsiębiorców

Polska należy do europejskiej czołówki, jeśli chodzi o liczbę samozatrudnionych. Czy jest sens wspierania tego najsłabszego segmentu przedsiębiorczości?

Jerzy Cieślik: Przedsiębiorcy się starzeją

W niektórych krajach Unii Europejskiej nawet jedna czwarta mniejszych firm rodzinnych nie ma następców. Także w Polsce skala tego zjawiska jest znaczna.

Czy samozatrudnieni to przedsiębiorcy

Nie jest prawdą, że samozatrudnieni to głównie ukryci pracownicy przymuszeni do zarejestrowania działalności gospodarczej. W takiej sytuacji jest najwyżej 10 proc. z nich.

Ulgi dla firm pomagają, ale i szkodzą

Wiele ułatwień wyraźnie zachęca przedsiębiorców do bycia małym i prowadzenia działalności na bardzo ograniczoną skalę.

Jerzy Cieślik: Start-upy: tak, ale przedsiębiorcze

W przeciwieństwie od rutynowego prowadzenia działalności gospodarczej start-up to swoisty eksperyment – tymczasowa organizacja służąca do przetestowania nowego modelu biznesowego.