Stanisław Drozd

Stanisław Drozd: Amerykańska lekcja historii dla Trumpa i dla nas

Zaniedbywanie mechanizmów politycznych i używanie postępowań sądowych do eliminowania z życia publicznego uzurpatorów może okazać się przeciwskuteczne i niebezpieczne.

Międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na Rosję i Białoruś

Jeżeli wiadomo lub podejrzewa się, że eksportowany produkt trafia do państwa objętego sankcjami za pośrednictwem państwa trzeciego, należy go traktować jak wywóz bezpośrednio do państwa objętego sankcjami.

Międzynarodowe sankcje gospodarcze – przewodnik dla przedsiębiorców

Objęcie określonych podmiotów albo działalności sankcjami może powodować konsekwencje dla umów już zawartych albo takich, które dopiero mają zostać zawarte. Sankcje mogą uniemożliwić wykonanie umowy.

Stanisław Drozd: W zasadach jest ratunek dla sądownictwa

Aby uniknąć podważania orzeczeń wydanych przez sędziów nominowanych z rekomendacji obecnej Krajowej Rady Sądownictwa, warto przyjąć rozwiązanie stosowane w krajach anglosaskich – pisze prawnik.

Stanisław Drozd: Ta odmowa ma inne znaczenie

Na naszych oczach wykuwa się porządek konstytucyjny Unii Europejskiej.

Koronawirus: jak uodpornić wymiar sprawiedliwości w oczekiwaniu na postpandemiczne spory

W związku z pandemią na wymiar sprawiedliwości spadnie wkrótce taka sama presja, jaka obecnie przygniata systemy ochrony zdrowia. Spowoduje ją fala sporów wywołanych pandemią. Co mogą zrobić adwokaci, radcowie prawni i sędziowie, oczekując na nadejście fali postpandemicznych sporów, by uodpornić wymiar sprawiedliwości przed nadchodzącą ciężką próbą?