Dominik Smyrgała

Bohdan Piasecki. Krwawa cena współpracy z KGB?

Mija właśnie 60 lat od dnia uprowadzenia i zamordowania Bohdana Piaseckiego, syna założyciela i prezesa Stowarzyszenia Pax. Sprawcy do dziś pozostają nieznani. Czy sprawa wykracza poza granice Polski?

Problemy w Kralupach nie wstrząsną Czechami

Wyłączenie rafinerii w Kralupach nie powinno wpłynąć istotnie na czeski rynek paliw i funkcjonowanie samego Unipetrolu i Orlenu w Czechach.

PGNiG Obrót Detaliczny rośnie w siłę

Polski rynek energii ma to do siebie, że może się na nim wydarzyć prawie wszystko. Kiedy w 2013 roku wprowadzano nowelizację prawa energetycznego, wiele osób zwracało uwagę na to, że zawarty w nim poziom obliga gazowego jest za wysoki.

Zarząd PGNiG wie co robi

Wydaje się, że zmiana zarządu w PGNiG jest jedną ze spokojniejszych i najmniej kontrowersyjnych, jakie dokonują się przy okazji przejęcia władzy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Kogeneracja pomysłem na smog?

Ostatnia dramatyczna sytuacja w Krakowie i dyskusja związana z poziomami alarmowymi dotyczącymi smogu w polskich miastach (kilkakrotnie wyższymi niż w innych państwach; to, co u nas jest dopiero poziomem alarmowym, we Francji, Czechach czy na Słowacji uchodzi za poważne zagrożenie zdrowia) oraz wracający temat kryzysu w górnictwie skłaniają do ponownego podjęcia tematu promocji kogeneracji w Polsce.

Tauron w cieniu polityki

1 października dość niespodziewanie doszło do zmiany zarządu w spółce Tauron Polska Energia.

Polityka klimatyczna wpłynie na wybory?

Jak na skalę problemu, to wątki związane z unijnym pakietem energetyczno-klimatycznym pojawiają się w kampanii wyborczej zaskakująco rzadko.

Porozumienie w EuroPolGaz

W gazowej rozgrywce między PGNiG a Gazpromem, której kulminacją będą renegocjacje kontraktu jamalskiego w latach 2019-2022, wiele się ostatnio dzieje. Choć kwestie te zeszły na dalszy plan wobec wyborów i kryzysu imigracyjnego w UE, warto bliżej się im przyglądać.

LNG to priorytet

Wobec podpisania przez zachodnie koncerny porozumienia z Gazpromem w sprawie budowy gazociągu Nordstream 2 (czyli dodania dwóch kolejnych nitek do już istniejących, które podwoją przepustowość), sprawa jak najszybszego ukończenia terminalu regazyfikacyjnego LNG w Świnoujścia staje się absolutnie priorytetowa.

Co przyniesie Polsce Nordstream 2?

Krótkookresowo, podpisanie umowy na budowę gazociągu Nordstream 2 oraz przejmowania przez Gazprom magazynów w Niemczech nie przyniesie negatywnych skutków dla polskiej gospodarki.