Mateusz Wąsik

Praca za granicą: jak opodatkować zarobki

Coraz większa liczba osób musi w swoim polskim zeznaniu rozliczyć zagraniczne zarobki. To nie tylko wynagrodzenia umów o pracę, ale także kwoty np. ze sprzedaży akcji spółki z siedzibą poza Polską czy zagraniczna dywidenda.

Czy kontrahent zapłaci PIT od prezentu na gwiazdkę

Gdy wydatki na świąteczny kosz będą miały cechy reprezentacji lub zostaną zakwalifikowane jako kwoty poniesione na reklamę, lecz przekraczające 200 zł, obdarowany uzyska przychód, którym będzie musiał podzielić się z fiskusem.

Roczne rozliczenie PIT: jakie błędy popełniamy i jak ich uniknąć

Badania wskazują, że dla sześciu na dziesięciu podatników wypełnienie rocznego zeznania nie jest kłopotliwe. Co więc zrobić, aby zaliczyć się do tej grupy osób, dla których PIT nie ma tajemnic?

Polisa przedsiębiorcy to nie koszt uzyskania przychodu

Dobrowolne ubezpieczenie wykupione przez osobę prowadzącą działalność w celu zabezpieczenia na wypadek niezdolności do świadczenia pracy na skutek choroby lub nieszczęśliwego wypadku jest jej osobistym wydatkiem.

Zwrot prowizji za służbową wypłatę gotówki z bankomatu a PIT pracownika

Firma, która oddaje pracownikowi koszty pobrania pieniędzy z bankomatu w czasie delegacji, doliczy je do pensji, ale nie pobierze zaliczki na podatek.

Od czego zależy opodatkowanie dochodów blogera

Jeśli podatnik zarobkuje przez stronę internetową w sposób ciągły i zorganizowany, to dochody powinien rozliczyć tak jak pochodzące z działalności gospodarczej. Gdy okazjonalnie wynajmuje witrynę na reklamę, to ma prawo do ryczałtu.

Udostępnienie strony to odpłatny najem? Jest to możliwe

Fiskus i sądy różnie kwalifikują dochody uzyskiwane przez blogerów. Spór może zakończyć wydana w ubiegłym roku interpretacja ogólna ministra finansów, który opowiedział się za argumentacją WSA i NSA.

PIT: Dochody z bloga jako dochody z innych źródeł

Zdaniem organów podatnik, który zarabia na udostępnianiu miejsca na stronie internetowej, musi zapłacić daninę według skali. Jeśli zechce zastosować korzystniejsze zasady, powinien liczyć się ze sporem, który rozstrzygnie dopiero sąd.

Opodatkowanie dochodów z bloga

Prężnie rozwijająca się w Polsce blogosfera stała się dla wielu przedsiębiorczych osób źródłem zarobkowania. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że w związku z osiąganiem tych dochodów należy się rozliczyć z fiskusem.

Nie każdy świąteczny wydatek pomniejszy przychody pracodawcy

Przedsiębiorca nie rozliczy zakupu paczek dla pracowników, jeżeli zostaną sfinansowane środkami z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Kosztem podatkowym są już bowiem same odpisy na ZFŚS.