Cezary Żelaźnicki

Żelaźnicki, Bańkowska: Dwanaście zagadnień prawnych 2022 roku

Nowe regulacje silnie oddziałują na działalność biznesową każdego przedsiębiorcy. Obecny rok przyniesie spore zmiany w wielu obszarach. Dla firm oznacza to dodatkowe obowiązki, konieczność przeglądania dokumentów i weryfikowania dotychczasowego postępowania.

Cezary Żelaźnicki i Jacek Pawłowski: siedem wyzwań prawnych dla przedsiębiorców w 2019 roku

Trwa wyścig regulacyjny, w którym bierze udział coraz więcej państw. Skutkuje to nie tylko licznymi zmianami w przepisach, ale również koniecznością dostosowania prowadzonej działalności do nowych wymogów. A to nie jest wcale proste.

Technologia: czy będzie barierą w rozwoju

Przybywa centrów usług wspólnych, również w Warszawie.

Przeprowadzki procesów prawnych w ramach centrów usług wspólnych

Centra usług wspólnych stają się coraz bardziej popularne.

Szansa na ukrócenie nielegalnego oferowania gier hazardowych w internecie

Jest wreszcie szansa na ukrócenie nielegalnego oferowania gier w internecie i zmniejszenie niektórych obciążeń biurokratycznych – zauważa Cezary Żelaźnicki.

Inwestycje spółek pod kontrolą państwa

Czas pokaże, czy przepisy o nadzorze ministra skarbu nad niektórymi transakcjami będą chronić kluczowe interesy państwa czy też realizować doraźne cele polityczne – piszą eksperci Cezary Żelaźnicki i Piotr Kleszczyński.

Warto zaplanować czynności rozliczeniowe w spółce

Sprawozdanie finansowe wraz z opinią biegłego rewidenta, odpisem uchwały o jego zatwierdzeniu oraz uchwały o podziale zysku albo o pokryciu straty wraz ze sprawozdaniem zarządu z działalności spółki powinny zostać złożone w sądzie rejestrowym.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki

W spółkach jawnych i komandytowych, ze względu na osobistą odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki, ważne jest właściwe ukształtowanie ich wzajemnych relacji i sposobu zarządzania spółką.

Zmiany w postępowaniu rejestrowym przed KRS

Przepisy o postępowaniu rejestrowym modyfikują jego dotychczasowe zasady i mają usprawnić wymianę informacji pomiędzy sądami a urzędami oraz zautomatyzować proces nadawania numerów NIP i REGON.