Marcin Oszczak

Nowelizacja prawa budowlanego: co się zmieni

Projektowane zmiany w prawie budowlanym mają na celu nie tylko uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjnego, ale co równie istotne i długo wyczekiwane, zapewnienie większej stabilności rozstrzygnięć podejmowanych przez organy architektoniczno-budowlane oraz organy nadzoru budowlanego. Na czym nowe rozwiązania mają polegać?

Czy ograniczenia w możliwości wzruszania decyzji administracyjnych usprawnią realizację Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Przygotowanie do rozpoczęcia budowy inwestycji o złożonym charakterze nie należy do zadań łatwych.

Partnerstwo publiczno-prywatne: łączenie projektów a obniżenie kosztów

Łączenie projektów może być szansą na obniżenie kosztów realizacji przedsięwzięć w formule PPP.

Projekt ustawy o realizacji inwestycji służących bezpieczeństwu i obronności państwa

W projekcie o realizacji inwestycji służących bezpieczeństwu i obronności państwa przewidziano ciekawe rozwiązania. Jest jednak też wiele zagrożeń i warto je wyeliminować – zauważają prawnicy.

Inwestycje służące obronności: prostsze, ale z wątpliwościami

Przy wyznaczaniu stref służących bezpieczeństwu państwa kompetencje zyskają ministrowie kosztem samorządów. Zanim jednak wydadzą odpowiednie rozporządzenia, powinni je uzgodnić z władzami lokalnymi. Oszczędzi to kłopotów – piszą prawnicy.

Szansa przedsiębiorców na usprawnienie postępowania administracyjnego

Konieczność długotrwałego oczekiwania na zakończenie postępowania nie ogranicza się tylko do spraw cywilnych. Dużą cierpliwością muszą wykazywać się też przedsiębiorcy oczekujący na załatwienie sprawy w postępowaniu administracyjnym, czy też rozstrzygnięcie w następującym po nim czasem postępowaniu sądowoadministracyjnym.

Koncesja na roboty budowlane

Choć przepisy wprowadzają dużo ułatwień, nie przełoży się to automatycznie na wzrost zainteresowania realizacją przedsięwzięć. Nadal dużo będzie zależeć od tego, jak będą one przygotowane – pisze Marcin Oszczak.