Antoni Dudek

Finlandyzacja po polsku

W 1989 r. Kreml grał wobec solidarnościowego rządu kartą zagrożenia niemieckiego. Obecność wojsk sowieckich w Polsce miała być gwarancją nienaruszalności granicy na Odrze i Nysie

Zbiórka na intelektualny bayraktar

Z okazji 40-lecia „Karty” zrzućmy się na centrum porozumienia i współpracy narodów naszego regionu pod nazwą Witryna Domu Wschodniego, gdzie wykuwałaby się nowa polityka wschodnia – apeluje historyk i politolog.

Prof. Antoni Dudek: Michaił Gorbaczow na pewno nie był przyjacielem Polski

Przedstawianie grabarza imperium sowieckiego jako jakiegoś wielkiego przyjaciela Polski wydaje się nieporozumieniem. Warto zachować o nim dobrą pamięć, ale już niekoniecznie okazywać wdzięczność – pisze politolog i historyk, prof. Antoni Dudek.

Mechanizmy paranoi

Politolog i historyk Antoni Dudek poleca w "Plusie Minusie".

Antoni Dudek. Słodko-gorzki traktat z Niemcami

Kanclerz Kohl w 1991 roku potraktował Polskę nie jak partnera, ale jak żebraka, któremu wypada z pobudek chrześcijańskich dać jałmużnę i obietnicę wsparcia w znalezieniu dachu nad głową.

Nie chodzi o rozbiór Polski

Decentralizacja kraju zyskała zaskakująco duży rozgłos. Niestety, została przedstawiona w karykaturalnym świetle jako koncepcja rozbicia państwa – piszą twórcy koncepcji #ZdecentralizowanaRP.

Dudek: Decentralizacja albo paraliż

Gdyby oddać więcej władzy samorządom wojewódzkim, o wielu istotnych sprawach decydowano by nie w ministerstwach, ale w miastach. Nadzór nad samorządami uzyskałby prezydent, co rekompensowałoby mu utratę prawa weta ustawodawczego – pisze politolog.

Silna Polska, mądrze zdecentralizowana

Wyniki wyborów z ostatnich 30 lat wyraźnie wskazują, że nasze różnice polityczne mają widoczny wymiar geograficzny. A co, gdybyśmy odpowiedzialność za dzielące nas kwestie sporne przekazali władzom samorządowym? – piszą twórcy projektu Zdecentralizowana Rzeczpospolita.

Stan wojenny. Blef generała: Mit „mniejszego zła”

Kulisy wprowadzenia stanu wojennego. Nieprawdziwa narracja o uratowaniu Polski przez stan wojenny przekonała wielu Polaków.

Rewolucja w IPN

Można odnieść wrażenie, że niektórym politykom PiS bardziej zależy na jak najszybszym „odzyskaniu" Instytutu Pamięci Narodowej niż na jego naprawie – pisze historyk.