Paweł Ukielski

Spór o Powstanie Warszawskie. Najgorętsza debata toczyła się na emigracji

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski w XX wieku. Można je odczytywać na trzech płaszczyznach – lokalnej, krajowej i międzynarodowej. Dyskusja poświęcona jego celowości i znaczeniu pozostają wciąż żywym tematem.

Paweł Ukielski: Putin chybił

Narracja historyczna prezydenta Rosji nie miała szans zostać pozytywnie odebrana na Zachodzie – pisze historyk i politolog.

Paweł Ukielski: Przyszłość pomnika ofiar wojny w Berlinie

W Niemczech trwa debata na temat pomnika ofiar drugiej wojny światowej. Problemem pozostaje, kogo i jak ma upamiętniać monument, który stanie w Berlinie.

Ukielski: Nieprzystające pamięci historyczne

Polska pamięć zbiorowa i wrażliwość historyczna są diametralnie różne od niemieckiej, co wynika z całkowicie innych doświadczeń ostatnich kilkuset lat – pisze historyk, były wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Spektakularna porażka Domu Historii Europejskiej

Dom Historii Europejskiej prezentuje jednostronny, silnie zideologizowany, a często również niespójny przekaz. Placówka ta propaguje neomarksistowską wizję dziejów naszego kontynentu.

„Wypędzeni”, obozy i Stauffenberg. Jak przeszłość dzieli Polskę i Niemcy

O wymowie otwartej niedawno w Brukseli ekspozycji Domu Historii Europejskiej decydowali w największym stopniu Niemcy. Prezentuje ona rozmytą w mętnym sosie poprawności politycznej, nieakceptowalną z polskiego punktu widzenia wizję dziejów naszego kontynentu. A to tylko jeden z aktów sporu o interpretację przeszłości, jaki toczymy z naszymi zachodnimi sąsiadami.

Quo vadis, IPN

Polityka historyczna ma wpływ również na bezpieczeństwo narodowe. Dlatego znaczenie Instytutu na polu międzynarodowym rośnie – pisze wiceprezes IPN.

IPN policją historyczną?

Gościem programu Jacka Nizinkiewicza #RZECZoPOLITYCE był Paweł Ukielski Zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Czy Rząd sparaliżuje IPN?

Gościem programu Michała Szułdrzyńskiego #RZECZoPOLITYCE był dr Paweł Ukielski wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej

Zmiany w IPN

Gościem programu Michała Szułdrzyńskiego #RZECZoPOLITYCE był dr Paweł Ukielski wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej