Łukasz Hardt

Członek RPP prof. Łukasz Hardt

Profesor ekonomii, kierownik Katedry Ekonomii Politycznej na WNE UW.

Profesor dr. hab. Łukasz Hardt kieruje Katedrą Ekonomii Politycznej na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, przewodniczącym Rady Nadzorczej ZUS oraz członkiem Komitetu Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. Jest także współzałożycielem Polskiej Sieci Filozofii Ekonomii. W latach 2016-2022 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej, wcześniej zasiadał w Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. W pracy naukowej koncentruje się na metodologii i historii ekonomii, interesuje się również szeroko rozumianą ekonomią instytucjonalną i polityczną.

Google Scholar

Katedra Ekonomii Politycznej WNE UW

Strona osobista

Mączyńska, Hardt: Odpowiedzialnie o państwie i instytucjach

Rozwój to nie tylko wzrost PKB. Fundamentalne znaczenie ma rozwój społeczno-gospodarczy, obejmujący zarówno wzrost bogactwa, ale też postęp społeczny i ekologiczny, stan zdrowia, poziom wykształcenia, bezpieczeństwo czy realizację marzeń.

Jak decydować o polityce gospodarczej

Bardziej elastyczna polityka fiskalna, oparta na standardach jakościowych, powinna być kontrolowana przez niezależny organ o silnej pozycji ustrojowej – radę polityki fiskalnej.

Eugeniusz Gatnar, Łukasz Hardt: IV kadencja. Od płytkiej deflacji do wysokiej inflacji

Kończy się nasza kadencja w Radzie Polityki Pieniężnej. Gdy sześć lat temu zostaliśmy do Rady powołani, Eugeniusz Gatnar przez Senat RP, a Łukasz Hardt przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, to w składanej przed powołującym go organem przysiędze każdy z nas mówił: „[…] będę działać z pełną bezstronnością, posiadaną wiedzą i doświadczeniem w zakresie polityki pieniężnej, zgodnie z celami działalności Narodowego Banku Polskiego”. Podstawowym celem NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP. Na koniec kadencji chcemy zdać sprawozdanie z tego, na ile nasze działania wypełniły słowa powyższej przysięgi i taki też jest cel tego tekstu.

Łukasz Hardt: Mity inflacyjne

Coraz powszechniejsze przekonanie, że nieruchomości, a nie płynny pieniądz, są najlepszym środkiem przechowania wartości, to argument za tym, że być może już się zaczął proces utraty wiary w determinację RPP do obrony wartości złotego.

Łukasz Hardt: Nie sugerujmy dalszej obniżki stóp

Niestandardowe czasy potrzebują niestandardowych działań NBP – pisze członek Rady Polityki Pieniężnej.

Nie potrzebujemy rewolucji w polityce pieniężnej

Wiele banków centralnych musiało w ostatnich kwartałach zmienić swoją retorykę. W tym kontekście polityka Rady Polityki Pieniężnej jawi się jako oaza stabilności – pisze członek RPP i profesor ekonomii Uniwersytetu Warszawskiego.

Nie teraz do euro

Rządzący w Polsce powinni dbać o wysoką adaptacyjność systemu społeczno-gospodarczego, abyśmy byli gotowi na mogące przyjść szoki. Wejście do unii walutowej w tym momencie niepotrzebnie usztywniłoby nasze relacje gospodarcze ze światem.

Hardt: Państwo inteligentne, głupcze!

Wydatki rodziców na potomstwo są ich kosztami prywatnymi, ale korzyści z dzieci będą służyć dobru wspólnemu – pisze ekspert.