Iwona Pruszyńska

Iwona Pruszyńska

Polska i australijska prawniczka, właścicielka Kancelarii Prawa Międzynarodowego "Cap Lawyers" z siedzibą w Warszawie i Sydney. Miłośniczka i promotorka sztuki aborygeńskiej w Polsce. Właścicielka "Utopia Art Galery". Zasiada w jury Złotego Kangura na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Promuje polską kulturę w Australii.

Outback i jezioro Mungo - obowiązkowe punkty (nie tylko) kobiecej podróży po Australii

Będąc miesiąc temu w Australii, wybrałam się w podróż w głąb stanu Nowej Południowej Walii, na tzw. Outback. Wielu moich przyjaciół i znajomych z Polski pyta, co to właściwie jest.

Księżycowy Nowy Rok - 10 lutego 2024. Jakie przesądy są związane z Rokiem Smoka?

Znany również jako Chiński Nowy Rok lub Święto Wiosny, Księżycowy Nowy Rok to mniej więcej dwutygodniowe święto organizowane w celu uczczenia rozpoczęcia chińskiego kalendarza księżycowo-słonecznego na kolejny rok.

Bigos i karp w upale? Rzut oka na nieznane oblicze celebracji Bożego Narodzenia w Australii

Nie czuję Bożego Narodzenia. To właśnie najczęściej słyszy się od zagranicznych gości – szczególnie tych z półkuli północnej – którzy w grudniu trafiają do Australii.

Dotknięty chorobą obiekt pożądania. Subiektywny rzut oka na wystawę Moniki Mamzety „Change of life”

„Objawy choroby to nic innego jak zamaskowana manifestacja mocy miłości; a wszelka choroba to tylko przemieniona miłość” - Tomasz Mann „Czarodziejska Góra”.

Święty Mikołaj bywał... Damą. Historia mało znana, a bardzo dziś potrzebna

Czy można Święta Bożego Narodzenia posądzić o dyskryminację płciową? Jestem pewna że tak, jeśli weźmie się pod uwagę zupełny brak w naszej kulturze kobiet Mikołajów.

Iwona Pruszyńska: Jak Aborygeni chronią własność swoich obrazów

Każdy członek klanu, rodząc się, przejmuje od swoich przodków prawo do malowania obrazów określonej historii ich świata. Jak zatem Aborygeni chronią własność swoich praw autorskich?

Iwona Pruszyńska: Klimatyzowany mundial i katarski „lider praw pracowniczych”

Grupa Socjalistów i Demokratów już wcześniej była krytykowana za miękkie stanowisko wobec Kataru. Aresztowana w piątek Ewa Kaili nazwała ten kraj „liderem praw pracowniczych”, nie zważając na międzynarodową krytykę tamtejszych warunków pracy.

Iwona Pruszyńska: Novak Djoković – lord covidowego chaosu

Zamykanie obcokrajowców w więzieniach jest autentyczną i niechlubną praktyką na antypodach. Stosują ją rządy prawicy i lewicy, argumentując koniecznością przekształcenia Australii – dla dobra jej mieszkańców – w fortecę broniącą od niepożądanych gości.

Iwona Pruszyńska: Normalność po COVID-19

Z nieszczęścia czasami może wyniknąć coś dobrego. Tak samo dzieje się w pandemii.

Koronawirus: epidemia testem dla światowych liderów

Rozprzestrzenienie się koronawirusa na każdy kontynent, z wyjątkiem Antarktydy (w momencie pisania) stało się prawdziwym testem dla światowych liderów.