Iwona Pruszyńska

Iwona Pruszyńska: Klimatyzowany mundial i katarski „lider praw pracowniczych”

Grupa Socjalistów i Demokratów już wcześniej była krytykowana za miękkie stanowisko wobec Kataru. Aresztowana w piątek Ewa Kaili nazwała ten kraj „liderem praw pracowniczych”, nie zważając na międzynarodową krytykę tamtejszych warunków pracy.

Iwona Pruszyńska: Novak Djoković – lord covidowego chaosu

Zamykanie obcokrajowców w więzieniach jest autentyczną i niechlubną praktyką na antypodach. Stosują ją rządy prawicy i lewicy, argumentując koniecznością przekształcenia Australii – dla dobra jej mieszkańców – w fortecę broniącą od niepożądanych gości.

Iwona Pruszyńska: Normalność po COVID-19

Z nieszczęścia czasami może wyniknąć coś dobrego. Tak samo dzieje się w pandemii.

Koronawirus: epidemia testem dla światowych liderów

Rozprzestrzenienie się koronawirusa na każdy kontynent, z wyjątkiem Antarktydy (w momencie pisania) stało się prawdziwym testem dla światowych liderów.

Pożary w Australii: chcą pozwać rząd, bo zawiódł naród

Obywatele są bardzo zaniepokojeni bezczynnością rządu w sprawie zmian klimatycznych i rozczarowani systemem regulacji w tym zakresie. Zamierzają wykorzystać narzędzia prawne, by zmusić władze do działania.

Australia stanęła w ogniu: Pożary trawią kraj

Australia płonie. Przez ostatnich kilka tygodni pożary pochłonęły ponad 3 miliony hektarów we wschodnich stanach Australii – a więc zniszczenia są prawie trzy razy większe niż te, które wywołał pożar Amazonii w 2019 r.

Australia narodziła się przy urnie, nie na polu bitwy - komentuje Iwona Pruszyńska

Obowiązkowe głosowanie pozwala skoncentrować wyborczą energię na meritum kampanii, zamiast spalać ją na samym nawoływaniu do uczestnictwa w głosowaniu.

Wolność słowa, wypowiedzi dyskryminujące, mowa nienawiści - analizuje Iwona Pruszynska

Na świecie uważa się wolność słowa za prawo człowieka. Jednocześnie istnieje tendencja do zakazywania wypowiedzi dyskryminujących – pisze Iwona Pruszynska.

Prawnik Iwona Pruszynska o prawie aborcyjnym: Ostatni konserwatyści z Nowej Południowej Walii

Australia ma bardzo liberalne prawo aborcyjne. Karane jest nawet utrudnianie wejścia kobiecie do kliniki aborcyjnej. Zakazane są też pikiety w pobliżu tych miejsc. Obronił się przed tym tylko jeden stan. Wkrótce może się to jednak zmienić – pisze prawnik Iwona Pruszynska.

Kangury o Trybunale Konstytucyjnym

Już sam fakt, że wiadomości z Polski zagościły na pierwszych stronach australijskiej prasy codziennej, był zjawiskiem godnym odnotowania. Ostatni raz na antypodach poświęcono Polsce tyle uwagi w 1989 roku – pisze prawniczka z Australii.