Michał Boni

Partnerstwo dla przyszłości: brakujące ogniwa

Jeżeli chcemy, by fundusze unijne na lata 2021–2027 nie były tylko pompką do wstrzykiwania pieniędzy, trzeba przestawić wiele dotychczasowych wektorów.

Biegnij Polsko, biegnij

W kampanii wyborczej, jak zwykle kluczowa jest rywalizacja między kandydatami.

Rewolucja samorządowa – pamięci Michała Kuleszy

Czym były naprawdę wybory samorządowe z maja 1990 roku? Patrząc na wielkie procesy społeczne, były erupcją olbrzymiej lokalnej energii obywatelskiej. Odnowiły sens demokracji na najniższym i na najważniejszym poziomie – gminy.

Michał Boni: Monitoring czy inwigilacja?

Pandemia wypełniła obecnie całe nasze życie. Począwszy od czasu spędzanego w domu w skali, do której nie jesteśmy przyzwyczajeni, po zamrożenie życia gospodarczego w większości jego przejawów. Dopóki nie ma szczepionki, ani leku COVID-19 jest i będzie jeszcze długo groźny. Ale od kilku tygodni szuka się coraz intensywniej możliwości powrotu do względnie normalnego funkcjonowania gospodarki. Bo groźba wielkiego kryzysu gospodarczego, kto wie czy nie głębszego niż tzw. Wielki Kryzys lz przełomu at 20 i 30. XX wieku jest niestety realna.

Michał Boni: Polityka pandemii

Wierzę, że siła społecznego lęku, solidarności oraz mądrości wygra w końcu w Polsce z siłą pychy, zagubienia i bezduszności. I że skupimy energię na koronawirusie, a nie nacjowirusie – pisze były europoseł i minister w rządzie Donalda Tuska.

Krzysztof Penderecki. Jeden z Największych

Jest 30 marca 1966 roku. Krzysztof Penderecki przedstawia swoją „Pasję wg św. Łukasza”. To Jego duchowy wkład w rocznicę 1000 lecia Chrztu Polski. W czasach milenijnej peregrynacji Obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej i Wielkiej Nowenny prowadzonej w Polsce przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego - to wspaniały dar. Do ludowego katolicyzmu i do gomułkowskiej wizji 1000 lecia Państwa Polskiego, Penderecki wnosi coś, co przetrwa te obchody. Dzieło wielkie.