Dariusz Piróg

Pseudonim vs. przydomek – różnica warta miliony

Czy przydomek, podobnie jak pseudonim, może zostać uznany za dobro osobiste podlegające ochronie prawnej? Zagadnienie to zostało przeanalizowane w toku sporu, jaki były pięściarz Dariusz „Tiger” Michalczewski toczył ze swoim byłym kontrahentem, producentem napojów energetycznych FoodCare Sp. z o.o.

Awantura o źdźbło trawy w butelce

Trwająca od prawie 25 lat batalia prawna o zastrzeżenie znaku towarowego źdźbła trawy w butelce ostatecznie nie została rozstrzygnięta. Producent polskiego alkoholowego „skarbu narodowego”, wódki smakowej z trawą z Puszczy Białowieskiej zwanej potocznie Żubrówką, toczy spór urzędowo-prawny ze szwajcarską spółką Underberg AG o rejestrację trójwymiarowego znaku towarowego. Wygląda na to, że to jeszcze nie koniec.

Koronawirus: jak działa ochrona własności intelektualnej podczas pandemii

Sytuacja w jakiej w pierwszym kwartale 2020 r. znalazł się świat w zw. z pandemią koronawirusa jest z pewnością bezprecedensowa. Trudno doszukać się w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci epidemii, która w tak znaczący sposób wpłynęła by na funkcjonowanie państw każdym aspekcie życia, od ograniczeń nałożonych na obywateli, ograniczeń w działalności przedsiębiorstw po funkcjonowanie organów administracji i sądownictwa. W niniejszym artykule przybliżymy jak w obliczu pandemii COVID-19 funkcjonują polskie i zagraniczne organy ochrony własności intelektualnej.

Odpowiedzialność pośredników za naruszenie znaku towarowego

16 marca 2019 roku weszła w życie Ustawa z dnia 20 lutego 2019 r. o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej dostosowująca przepisy krajowe do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2436 z 16 grudnia 2015 r., mającej na celu zbliżenie ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do znaków towarowych. Jednym z założeń tej dyrektywy jest ułatwienie walki z handlarzami towarami podrobionymi.