Jakub Pacan

Nauki Jana Pawła II wciąż są aktualne

Europa coraz częściej zapomina o prawach dotyczących wolności sumienia i wyznania. Nauka Jana Pawła II o swobodzie wyznawania religii nabiera niepokojącej aktualności.

Nie tylko „zatłuszczony łeb”. Brutalność w polityce popłaca

Własna bańka medialna i własne plemię polityczne w obliczu agresywnej ekspansji wrogiego ludu wiele wybaczają, bo nienawiść do przeciwnika jest ważniejsza niż bycie grzecznym.

Polska - zmartwienie Europy

Polacy, zawsze tak bardzo okcydentalistyczni, najbardziej naturalnie czuli się w tej Europie wtedy, gdy byli traktowani trochę jak goście doproszeni do dobrego towarzystwa i, co ważniejsze, gdy sami siebie tak postrzegali.

Stan wyjątkowy. Walka na mity i symbole

Na granicy białoruskiej dwie połówki podzielonego społeczeństwa spotkały się, by zmierzyć się z siłą legendy. Jedni przybyli wystawić Polsce okropny rachunek i pokazać jej zakłamany katolicyzm, drudzy, by zdać egzamin przed przodkami broniącymi przedmurza chrześcijaństwa.

Polityku, jaki jesteś w swoim domu

Gdy niepoważni ludzie dostają do ręki instrumenty zarządzania wspólnotą narodową, pojawia się lęk o suwerenność.

Reputacja w gruzach

Polacy, tracąc kontakt z rodzimym dziedzictwem kulturowym, coraz częściej nie poczuwają się do solidarności z narodem i własną historią – pisze publicysta.

Jakub Pacan: Islam, religia polityczna

Na gruncie wiary muzułmańskiej wszystko jest uświęcone, a skoro tak, to nie mogą funkcjonować byty od boskiego prawa niezależne lub wręcz bluźniące przeciw niemu.

Jakub Pacan: Pendolino, symbol patologii III RP

Sprawa szybkiej kolei przypomina afrykańskie republiki bananowe z lat 60. ubiegłego wieku, gdy kacyk kupował od byłego kolonizatora drogie zachodnie gadżety, które miały pokazywać, że „nas też na to stać" – pisze publicysta.

Kościół z defektem

W Niemczech do komunii przystępują niemal wszyscy, podczas gdy spowiedź przestała być praktykowana. W niektórych parafiach konfesjonały pełnią rolę magazynów, gdzie przechowuje się m.in. świece, sztandary i obrazki. Roztrząsanie tego, czy Jezus miał żonę, nikogo nie oburza ani nie dziwi.

Państwo neutralne także dla wierzących

Katolik nie może być zmuszany, żeby działał jak ateista – mówi Jakubowi Pacanowi honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere Adam Sandauer