fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Lotniskom przybyło pasażerów

Fotorzepa, RP Radek Pasterski
Mijający rok był bardzo udany dla ruchu lotniczego w Polsce. Liczba pasażerów wzrosła o 15 proc. Pomogło w tym Euro 2012 i epizod z OLT Express.
Tegoroczny wzrost liczby podróżnych nie był jednak aż tak imponujący, jak porty lotnicze zakładały jeszcze na początku 2012 roku.
Władze lotniska w Krakowie przewidywały, że odprawią 3,5 mln podróżnych. Jak wynika z szacunków z końca grudnia do tego rekordu zabraknie im ok. 50 tys. pasażerów. Liczby 3 mln  klientów  w tym roku nie przekroczy też port w Gdańsku. Mniejszy niż   przewidywały szacunki  z początku roku był też  ruch w porcie lotniczym w Pyrzowicach pod Katowicami.
W sumie   z usług polskich lotnisk w 2012 roku  skorzysta 24,6 mln osób. To o 1,2 mln  pasażerów mniej niż władze lotnisk  szacowały w styczniu, ale o 2,9 mln więcej niż w  roku 2012.  Przyszły rok ma przynieść 26,7 mln odprawionych osób.
Tak dobre wyniki władze lotnisk zawdzięczają przede wszystkim piłkarskim mistrzostwom Euro 2012, ale też kilkumiesięcznemu epizodowi z udziałem OLT Express, który woził pasażerów po kraju za 99 zł. Na wzrost liczby osób korzystających z transportu lotniczego wpływ miało też uruchomienie portu lotniczego w Modlinie  w połowie lipca 2012 roku.  Do końca listopada  port obsłużył 780 tys. osób. Konsekwencją otwarcia nowego lotniska było uruchomienie przez Wizzair  i Rynanair  nowych połączeń, których wcześniej na Mazowszu nie było.

Mniej na Okęciu

W przyszłym roku, wszystkie polskie lotniska, poza największym – portem lotniczym im,. F. Chopina na warszawskim Okęciu - liczą na dalszy wzrost ruchu pasażerskiego.  Michał Marzec, dyrektor  PPL, spółki, która zarządza Okęciem prognozuje, że w 2013 r. przez port przewinie się 9 mln podróżnych, o ok. 0,5 mln mniej niż w roku 2012.  – Będzie to wynikać z ograniczenia przepustowości lotniska: zamykamy część terminala, by  zintegrować oba budynki. Przebudowa obejmie również budowę stacji  kolejki pod terminalem. Planujemy też  przeprowadzić remont generalny drogi startowej, co będzie wiązało się z jej zamknięciem – mówi Michał Marzec.

Koniec roku rekordów

Mijający rok był wyjątkowo dobry dla   wrocławskiego lotniska -  zakończył się ponad 20 proc. wzrostem liczby pasażerów, czyli o ok. 400 tys. osób.  – W roku 2013 liczymy już na kilku procentowy wzrost  - zastrzega Dariusz Kuś, prezes lotniska. Jak wyjaśnia, na wzrosty liczby podróżnych  może liczyć dzięki powiększeniu bazy Ryanair o drugi samolot i zapowiedziom  przewoźników czarterowych dotyczących uruchamiania nowych połączeń.  – Biura podróży przyjęły odważną strategię zwiększania oferty  np. o takie kierunki jak Teneryfa. To zrekompensuje nam odpływ części pasażerów do portów niemieckich – dodaje szef portu we Wrocławiu.
O prawie 500 tys.  osób wzrosła liczba klientów na lotniskach w Gdańsku i Krakowie. - To, jak będzie wyglądać przyszły rok  dla branży, będzie w dużej mierze zależeć od tego  co stanie się z Lotem – mówi Tomasz Kloskowski, prezes gdańskiego portu lotniczego.
Także w Gdańsku kolejny rok będzie kontynuacją inwestycji, wydatrki wyniosą kilkanaście milionów złotych.  – Planujemy instalacje rękawów  i  rozpoczęcie budowy części przylotowej w nowym terminali – mówi szef gdańskiego lotniska.
Plany inwestycyjne ma też port lotnicze w Krakowie, który wreszcie ruszy z budową nowego terminalu pasażerskiego.  – W planach jest również rozpoczęcie  m.in. budowy hotelu, dróg kołowania i płyty postojowej – wylicza Jan Pamuła, prezes krakowskiego lotniska.

Inwestycje na finiszu

- To, co powinno się  w porcie lotniczym wydarzyć w związku z jego rozwojem, miało miejsce  już w  roku 2012 r. - zakończyliśmy budowę nowego terminala pasażerskiego – mówi Ewa  Bieńkowska, rzecznik łódzkiego lotniska.  Portowi pozostało jeszcze połączenie  dwóch płyt lotniskowych.
Poznańskie lotnisko  planuje zakończyć rozbudowę części odlotowej terminala i powiększyć część komercyjną. Szczecin z kolei kończy modernizacje płyty  postojowej i dróg kołowania. Rzeszowskie lotnisko  będzie kontynuować  budowę zaplecza technicznego, planuje modernizacje płyty postojowej, równoległej drogi kołowania i  dróg szybkiego zejścia.  – Przymierzamy się do modernizacji drogi startowej i oświetlenia nawigacyjnego - Łukasz Sikora, rzecznik lotniska.
Źródło: ekonomia24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA