fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Błędy medyczne: Poszkodowany leczeniem pacjent musi pamiętać o opłatach

Pacjent wszczynający postępowanie przed wojewódzką komisją ds. orzekania o błędach medycznych zapłaci za wniosek i pokryje koszty dojazdu na nią innych osób
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie zryczałtowanej wysokości kosztów w postępowaniu przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.
Wojewódzkie komisje zaczną funkcjonować od stycznia 2012 r. w każdym urzędzie wojewódzkim. Członkowie komisji, w skład których wejdą m.in. lekarze i prawnicy, zajmą się orzekaniem, czy pacjent został poszkodowany przez personel medyczny szpitala.
Aby wszcząć postępowanie przed komisją, chory będzie musiał złożyć wniosek o to. Przepisy znowelizowanej ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, które zaczną obowiązywać od stycznia 2012 r., określają, że opłata za złożenie wniosku wyniesie 200 zł. Przygotowany przez resort zdrowia projekt rozporządzenia wskazuje natomiast, jakie dodatkowe koszty poniesie pacjent z tytułu toczącej się sprawy przed komisją.
W związku z tym postępowaniem na rachunek urzędu wojewódzkiego zainteresowany zapłaci dodatkowo 84 zł jako zwrot kosztów podróży innych osób wezwanych na komisję, np. świadków. Ponadto uiści 37 zł za dobę noclegu każdego z nich oraz 154 zł za dzień ich nieobecności w pracy i utracone z tego powodu dochody. Jeśli trzeba będzie sporządzić opinię ekspercką w sprawie, zainteresowany zapłaci za nią 300 zł.
etap legislacyjny: konsultacje społeczne
Więcej w serwisie:
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA