fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Trudne pytania do Palikota

Paweł Majewski
Na konferencji Janusz Palikot oskarżał prezesa PiS. Nie uniknął jednak niewygodnych pytań o swoją wypowiedź na temat konfliktu w PO.
- Byłem po dramatycznej rozmowie z Grzegorzem Schetyną; być może powiedziałem o jedno słowo za dużo - tak poseł Palikot tłumaczył swą czwartkową wypowiedź. Wtedy, pytany o wznowienie śledztwa w sprawie finansowania swojej kampanii, powiedział, że najbardziej cieszą się z tego Jarosław i Lech Kaczyńscy. W tym kontekście padło też nazwisko szefa MSWiA Grzegorza Schetyny. Według posła PO, Schetynie może zależeć na osłabieniu jego pozycji, bo obaj będą walczyć o przywództwo w partii.
[srodtytul]"To nie naciski Schetyny, ale opinii publicznej"[/srodtytul]
Palikot stwierdził, że niefortunne słowa padły w wyniku emocji po burzliwej rozmowie. Zaznaczył jednak, że według niego decyzja prokuratury została podjęta "bez żadnego wpływu ze strony pana premiera Schetyny" a do kolejnego rozpatrzenia sprawy finansowania kampanii dochodzi m.in. z powodu nacisku opinii publicznej.
- Niewątpliwie ci, którzy będą rywalizowali o przywództwo w Platformie Obywatelskiej po odejściu Donalda Tuska - jeśli zostanie prezydentem - są uradowani faktem, że ta sprawa się będzie ciągnęła. Ona zmniejsza moje szanse, a przynajmniej ciągniecie jej przez parę miesięcy - powiedział.
[srodtytul]Teczka wygodna, konflikt już nie[/srodtytul]
Lubelski poseł PO starał się bagatelizować sprawę i zajmować uwagę tematem dla którego ją zwołał - rzekomą teczką Jarosława Kaczyńskiego. Kiedy pojawiły się pytania o Schetynę, odpowiadał na nie. Jednak kiedy dziennikarze zaczęli temat drążyć, zakończył spotkanie.
Sprawę finansowania kampanii Palikota badała Prokuratura Rejonowa w Radomiu. W lutym tego roku umorzyła - wobec braku znamion przestępstwa - śledztwo prowadzone od września 2007 r. ws. wyłudzenia i poświadczenia nieprawdy co do darczyńców z kampanii. [link=http://www.rp.pl/artykul/280885.html]Po publikacjach[/link] m. in. "Rz" prokuratura krajowa zdecydowała, że zostanie ono wznowione.
[ramka][srodtytul]Czarne chmury nad Palikotem? Nie dla władz partii.[/srodtytul]
"Czy w związku z wątpliwościami wokół finansowania kampanii wyborczej Janusza Palikota, Platforma Obywatelska powinna, przynajmniej do wyjaśnienia sprawy, rozstać się z Januszem Palikotem, tak, jak to miało miejsce w przypadku senatora Tomasza Misiaka?" - takie pytanie zadał TNS OBOP w sondażu dla tvp.info. 60 proc. Polaków uznało, że tak. Przeciwnego zdania jest 23 proc. badanych, 17 proc. nie ma zdania.
- To bardzo barwna postać. Gdyby zadać inne pytanie, np. ile osób go popiera, to wynik byłby inny - ocenia wiceszef PO Waldy Dzikowski.[/ramka]
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA