fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gaz

Turkmeński gaz ma wzięcie

Bloomberg
Największy eksporter gazu w Azji Środkowej przygotowuje infrastrukturę do dostaw na rynki Unii. Zagraniczni inwestorzy śpieszą z „pomocą”.

- W 2014 r inwestycje zagraniczne w turkmeński sektor Morza Kaspijskiego wyniosły ponad 2,5 mld dol.. W tym roku spodziewamy się ponad 3 mld dol. inwestycji - zapowiedział podczas międzynarodowego kongresu gazowego przedstawiciel Turkmenistanu, podała agencja Reuters.

W turkmeńskiej części Morza Kaspijskiego znajdują się 32 działki zasobne w ropę i gaz. Na pięciu z nich prowadzone jest wydobycie ropy, z udziałem malezyjskiego Petronas, niemieckiego RWE i Dragon Oil kontrolowanego przez kapitał ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

- Pozostałe działki są teraz przedmiotem negocjacji w zainteresowanymi inwestorami - stwierdził turkmeński urzędnik Sulejmanmurad Guładow.

Turkmenistan jest czwarty na świecie pod względem zasobów gazu. Złoże Gałkynysz (Odrodzenie) oceniane jest natomiast jako długie największe (26,2 bln m3). Zasobnością ustępuje tylko największemu w świecie gazowemu eldorado - Południowy Pars na granicy Iranu i Kataru. Eksport gazu ma być kluczowym źródłem dochodów turkmeńskiego budżetu.

Na rynek Europy turkmeński gaz ma dostarczać Gazociąg Transanatolijski (TANAP), którym gaz z Azerbejdżanu popłynie przez terytorium Turcji. Budowa oficjalnie ruszyła w marcu. W 2013 r. Turkmenistan podpisał też porozumienie z Chinami w sprawie eksportu gazu z Gałkynysz.

Rocznie ze złoża Chiny dostaną 25 mld m3 gazu, a w sumie będą kupowały w Turkmenistanie 65 mld m3 czyli blisko dwa razy tyle ile od 2019 r będzie do Chin przesyłał Gazprom.

Szef państwowego Turkmengazu podał, że złoże jest tak obfite, iż wystarczy także na zaspokojenie innych dużych projektów eksportowych. W szczególności będzie to 33 mld m3 dla gazociągu Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie, który jest budowany. Także kolejny projekt - gazociąg Wschód-Zachód (800 km moc 30 mld m3 rocznie) już wszedł w fazę prac budowlanych. Dostarczy turkmeński gaz nad brzeg Morza Kaspijskiego.

Gotowe są już dwa zakłady oczyszczania i przerobu gazu wybudowane w Turkmenii przez koreański Hyndai Engineering CO. LTD i chiński CNPC Driling Engineering CO. LTD. W budowie jest trzeci zakład, którego wykonawcą jest Petrofac International LLC z Emiratów. To inwestycja za 10 mld dol.. Łączna moc zakładów to 30 mld m3 gazu towarowego rocznie.

W kwietniu tego roku Aszchabad podpisał umowę z konsorcjum koreańskich firm LG i Hyundai. Zbudują one pod klucz kompleks oczyszczania paliw w turkmeńskiej rafinerii. Kontrakt zakłada wykorzystanie technologii, w której z pomocą wodoru usuwa się związki siarki z benzyn. Koreańczycy zbudują też stanowiska do produkcji wodoru. Termin wykonania wynosi 3,5 roku; Wartość kontraktu to ok. 940 mln dol.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA