fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Koszalin nie zwróci opłat najemcom czynszówek

Uchwała o podwyżce czynszów nie została opublikowana. Dlatego najemcy chcą odzyskać ich zdaniem nadpłacone bezprawnie pieniądze.
Fotorzepa, Darek Gorajski DG Darek Gorajski
Lokatorzy nie dostaną zwrotu podwyżki czynszu ustalonego na podstawie nieopublikowanej uchwały.
Sąd Okręgowy w Koszalinie oddalił pozew kilku najemców mieszkań komunalnych. Żądali oni od władz Koszalina zwrotu od 3 do 4 tys. zł różnicy między czynszem przed podwyżkami i po nich.
Miasto wprowadziło je w uchwale w sprawie programu gospodarowania zasobami mieszkaniowymi za lata 2008–2012, w którym są przepisy dotyczące podwyżki czynszu. Nie została ona jednak opublikowana w wojewódzkim Dzienniku Urzędowym. Dlatego najemcy chcą odzyskać ich zdaniem nadpłacone bezprawnie pieniądze.
Udało im się uzyskać nakaz zapłaty. W 2013 r. do administratora budynków komunalnych w Koszalinie wpłynęło w sumie 150 takich nakazów na łączną kwotę ok. 5 mln zł.
Sprawy trafiły do Sądu Rejonowego w Koszalinie. Ten wydał już 75 wyroków. Rację przyznał miastu. Część lokatorów zaakceptowała przegraną, ale część odwołała się do Sądu Okręgowego w Koszalinie. Wczoraj zapadł pierwszy wyrok SO w tej sprawie.
Zdaniem SO miasto miało prawo wypowiedzieć dotychczasowe stawki czynszu, a podwyżki były zasadne. Każdy lokator mógł także w swoim czasie odwołać się od tej podwyżki na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów.
W najbliższym czasie sąd wyda kolejne wyroki. Prawdopodobnie będą one podobne do wczorajszego.
Z wczorajszego wyroku zadowolona jest ?Monika Tkaczyk, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Koszalinie.
Podważając podwyżkę najmu, trzeba się powołać na ustawę o lokatorach
– Wszystko wskazuje na to, że nie będziemy musieli zwracać tych 5 mln złotych. Dla nas byłby to spory wydatek – mówi dyrektor Tkaczyk. – Mamy też nauczkę na przyszłość. Miasto nie popełni już więcej błędu i każdą uchwałę dotyczącą gospodarowania zasobem mieszkaniowym będzie publikować w Dzienniku Urzędowym województwa, po to, żeby uniknąć tego rodzaju zarzutów – dodaje Tkaczyk.
Wyrok skrytykował natomiast Adam Ostaszewski, radca prawny, pełnomocnik lokatorów. – Z przykrością stwierdzam, że Sąd Okręgowy dał przyzwolenie na byle jakie tworzenie prawa. Nie można bowiem żadąć podwyżek na podstawie nieopublikowanej nigdzie uchwały – uważa mecenas Ostaszewski.
Na wczorajsze rozstrzygnięcie czekały też inne gminy i lokatorzy. Podobnych spraw jest bowiem więcej. Z tym że podobną sprawę w sądzie apelacyjnym wygrali już lokatorzy ze Szczecina. Istotny jest również fakt, że problem jest z pogranicza dwóch dziedzin prawa: administracyjnego (kwestie związane z nieopublikowaniem uchwały) i cywilnego (podważanie wysokości podwyżek). Do tej pory nie było specjalnie orzecznictwa w tym zakresie.
– Wczoraj Sąd Okręgowy rozwiał wątpliwości. Wyraźnie bowiem powiedział, że kwestionowanie podwyżek jest domeną prawa cywilnego, a nie administracyjnego – mówi dyrektor Monika Tkaczyk.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA