fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Nowe zasady opieki nad kobietą w ciąży

123RF
Szpitale mają koordynować kompleksową opiekę ginekologiczno-pediatryczną nad matką i dzieckiem.

NFZ chce uruchomić w drugim kwartale 2016 r. program opieki koordynowanej nad kobietą w fizjologicznej ciąży, czyli niezagrożonej. Przyszła mama ma mieć zapewnioną pełnoprofilową opiekę w czasie ciąży, porodu i połogu. Chodzi o dostęp do ginekologa, położnej rodzinnej, a także w razie potrzeby do innych specjalistów, np. endokrynologa.

Zespół złożony z takich specjalistów miałby zapewniać opiekę od momentu potwierdzenia ciąży do ukończenia przez dziecko sześciu tygodni życia. W zakres opieki wchodziłyby także wizyty położnej rodzinnej w domu matki i dziecka, podczas których specjalistka mogłaby udzielać porad, jak karmić piersią.

NFZ liczy, że oferty w konkursie na koordynowaną opiekę nad matką i dzieckiem złożą głównie szpitale. Mogłyby także one startować w konkursach jako konsorcja z przychodniami rodzinnymi.

– Wynagrodzenie dla placówek medycznych za ten pakiet będzie godziwe – zapewnił we wtorek na konferencji prasowej Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ. Wskazał, że wyłaniając zwycięzców konkursu, Fundusz będzie brał pod uwagę jakość opieki nad matką i dzieckiem oferowaną przez placówki medyczne.

Z projektu zarządzenia prezesa NFZ dotyczącego opieki koordynowanej wynika, że szpital-współkoordynator programu będzie mógł skorzystać z nowego sposobu rozliczenia.

Korzyścią dla pacjentek, których ciąże personel medyczny będzie prowadził kompleksowo, ma być spadek liczby cesarskich cięć.

Projekt opieki koordynowanej wpisuje się w pomysł ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła na wprowadzenie pakietów do systemu rozliczeń pomiędzy płatnikiem a szpitalami. Minister chce, aby także w innych grupach pacjentów, np. cukrzyków, płatnik nie rozliczał z lecznicami pojedynczych zabiegów czy konsultacji, ale całość opieki nad pacjentem.

NFZ poinformował także we wtorek, że podpisał już umowy na świadczenia z prawie wszystkimi placówkami medycznymi na 2016 r.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA